СВЯТО РАДОСТІ ТА ДОБРА

DSC_0061-4Двадцять три роки тому Генеральна Асамблея ООН проголосила третє грудня Міжнародним днем інвалідів. Цей день привертає увагу суспільства до проблем людей з певними фізичними чи психічними обмеженнями. На долю цих людей випали нелегкі випробування, однак вони, долаючи труднощі, проявляють виняткову силу духу і непохитну віру в життя. Їх мужність та оптимізм – взірець для інших. У цей день всі свідомі громадяни, всі, хто не байдужий, виявляють турботу і милосердя до найбільш незахищеної частини суспільства. Тому я просто не могла не завітати в цей день до спеціальної школи-інтернат для дітей з наслідками поліомієліту та ДЦП, яка знаходиться по вул. Короленка.
Переступивши поріг спеціалізованої школи, я стала свідком справжнього свята душі та радості – там проходив «Веселий ярмарок». А це і конкурси малюнків, конкурси веселих клоунів та конкурси «Веселі ребуси». За перемогу у цих конкурсах діти отримували винагороду – «смайлики». Це була така своєрідна внутрішня валюта. Потім за ці «смайлики» можна було придбати собі іграшки, або солодощі, які були представлені на виставці.
Заглянувши у клас, де проводили конкурси клоуни, не можна було стримати посмішки. Ці веселі циркові герої розважали маленьких учасників танцями, різноманітними іграми та захоплюючими забавами. Шквал сміху та позитивних емоцій переповнював всіх присутніх. Діти із захопленням спостерігали за клоунами та намагалися прийняти участь у всіх конкурсних розвагах.
Прямую дальше коридором школи. В наступному класі панувала атмосфера творчості – там проходив конкурс малюнків. Усім бажаючим проводив майстер клас з малювання художник, активіст ГО «Розвиток громади» Андрій Федуняк. Ця людина крок за кроком показувала своїм учням, як правильно наносити та розбавляти фарбу, ділився усіма тонкощами художньої майстерності. Діти з уважністю слухали художника і старанно виконували всі його настанови. Поступово перед моїми очима білі полотна перетворювалися на справжні шедеври художнього мистецтва. Сказати, що я була приємно вражена – це нічого не сказати. Цей талановитий художник справді людина від Бога. Незважаючи на певні фізичні обмеження своїх учнів, йому вдалося розкрити в них художній талант і спільними зусиллями намалювати справді прекрасні картини.
Про подальшу долю всіх цих картин нам розповів представник ГО «Розвиток Громади» Назар Сенів:
«Наша організація проводить Всеукраїнський проект «Такі різні, такі рівні», де діти малюють своїми руками картини. Започаткував цей проект волонтер, людина, яка має справжній талант Андрій Федуняк. Діти з великим захопленням малюють. Звичайно, на початку, вони не вірять у свої сили. Проте, художник допомагає їм, – і результатом залишаються задоволені всі. Потім ми ці картини виставляємо на аукціоні. І кожен, хто не байдужий, кожен, хто хоче, може долучитися до доброї справи і придбати собі картину, написану цими дітьми. Всі ці кошти, які ми отримуємо від продажу цих картин, збираються якраз для потреб саме цих дітей».
«Також ми хочемо подякувати і керівництву школи, – продовжує Назар, – як ми бачимо, що ця школа функціонує на високому рівні. Керівництво і весь колектив школи справді вболіває за дітей. Ми долучилися вже до існуючого святкування. Учні школи-інтернат розпочали свій день із відвідин дельфінарію «Оскар», що у м.Трускавці, працівники якого організували безкоштовне виставкове шоу. Хочемо подякувати людям, які допомогли доїхати всією шкільною громадою до Трускавця і назад. А це – Анатолій Шахтар (мешканець Трускавця), депутат міської ради Михайло Щербанік та Володимир Голобутовський».
Поговоривши про організаційні питання, я продовжила свою подорож «Веселим ярмарком». В наступному класі проходив конкурс «Веселі ребуси». В цьому конкурсі випробовували свою логіку в основному учні старшої школи. Як розповів нам вихователь та вчитель з математики школи інтернат Андрій Кухар, діти з великим зацікавленням та задоволенням розгадували всі ребуси. Кожен старався бути першим, і за це, в свою чергу, отримати якнайбільше «смайликів».
«Хотілося б відзначити, серед дорослих учнів маленького хлопчика, учня шостого класу Андріана Мікулича. Він показав найвищий результат, розгадавши найшвидше за всіх дев’ять ребусів, і тим самим дав фору старшокласникам» – поділився зі мною Андрій Кухар.
Про всі святкові заходи та про особливості цього дня нам розповіла директор школи Наталя Федорівна Тіщенко: «Я привітала своїх любих учнів на першому уроці з математики. Дехто з них мене спитав, що це за день? І тоді ми проговорили з ними, що цей Міжнародний день людей з особливими потребами – це день захисту їхніх прав, день привернення уваги всього суспільства до такої категорії людей. Це можливість вкотре підкреслити те, що ці люди рівноправні громадяни України. Основним завданням такого дня є залучення цих людей до активної участі життя суспільства. І самі люди це довели, тому що ми знаємо серед багатьох визначних діячів, які незважаючи на певні проблеми із здоров’ям, успішно керували державою, писали прекрасно музику, вірші, картини. Для нашого закладу цей день є Днем гордості за наших випускників, які стали успішними педагогами, юристами, перекладачами, поетами, вишивальницями, спортсменами. Багато наших учнів, які маючи пільги при поступленні, все одно здавали ЗНО. Це було їхнє волевиявлення, про яке вони рішуче заявили. І як результат – стали студентами вищих учбових закладів. Одна з цих випускників поступила на соціального працівника. І я думаю, що люди з особливими потребами, як соціальні працівники реалізують себе на вищому професійному рівні. Адже вони пройшли певний шлях самі, і всі проблеми, всі нюанси життя цих людей вони знають достеменно. Це є дуже важливо».
«Сьогоднішній день я би ще назвала Днем подяки тим людям, які працюють з людьми з обмеженими можливостями, – продовжує Наталя Тіщенко. – Адже це є надзвичайно велична праця. Всі працівники нашої школи віддають цим дітям частинку своєї душі. Тут вони отримують любов та сімейний затишок. І найбільша для нас похвала, це коли діти хочуть повертатися до школи. Цьогорічні випускники практично щосуботи виявляють бажання приїхати в Борислав. Тобто, в суботу вони їдуть не скільки додому, скільки вони хочуть повернутися сюди. А влітку, якщо вони виїжджають на три місяці в табір, то діти телефонують і так: «А коли ми вже додому поїдемо». Можливо, не кожен це так розуміє, як ми. Для нас і наших працівників, це слово «додому» – найвища похвала, найвища подяка. Не до школи – а додому. От що важливо».
Також Наталя Тіщенко розповіла мені і про здійснення однієї із найзаповітніших мрій всіх учнів та працівників школи.
«На цей час в нашій школі тривають ремонтні роботи із вмонтування ліфта-підйомника. В цьому нам допомогли благодійники з Норвегії. Дітей на візках з кожним роком стає все більше,їм важче пересуватися. Хоча з другої сторони, звичайно якщо дозволяє нозологія, то вони виходжуються, вони піднімаються з візків, стають на ходунки, на мигички. Звичайно на все це треба час. Також нам Мальтійська служба, допомогла облаштовувати реабілітаційне віділення. Це були реабілітаційні програми, в яких ми брали участь завдяки їхній допомозі. Допомагають нам і Канадська діаспора та діаспора з Німеччини».
Потім відбувся святковий концерт за участю ГО «Цвіт Нації». Гурт «Метафізика» у складі Віктора Кравцова та Вікторії Чорної. Вони своїми ліричними піснями занурили всіх слухачів і світ гармонії та спокою.
Поставила крапку у проведенні всіх заходів директор спеціалізованої школи-інтернат Наталі Тіщенко.
«Шановні мої, сьогоднішній день – це день, коли ви заявляєте про себе, про те що ви такі, як всі. Що ви є рівні з усіма. Тому що маєте повноцінні права на освіту, на оздоровлення, на працю. Ваше право на навчання – це, напевно, є те щастя, яке ви зараз маєте – ви навчаєтеся у стінах нашого закладу. Для вас кожен день є особливим – особливим тим, що ви вчитеся навчатися – це є дуже важливо. Вчитеся здобувати і зміцнювати своє здоров’я. Це є день великої духовності, коли суспільство і громадські організації мають можливість проявити свою увагу до вас, тому у нас так багато сьогодні гостей. Хочу подякувати всім, хто долучився до проведення всіх цих заходів. Ці люди допомагають вам здобувати впевненість. Не шкодують, не жаліють вас, бо хочуть жити разом з вами».
Крапкою у святкуванні став солодкий стіл, за яким зібралися всі діти та всі гості закладу. Долучилися до проведення святкових заходів чимало небайдужих людей. Зокрема, вчитель географії ЗОШ №8 Надія Томин із учнями 8-9 класів. Вони разом із представниками інтернет-спільноти «Типовий Борислав» Артуром Дренем та Лілією Шуляк принесли солодощі, які не лише придбали, а й спекли власними руками. Також у вирішенні певних організайних питань допомагали і представники ГО «Розвиток громади» Андрій Степанович та Микола Дзюринець.
ЛЕСЯ КУЗНЯК-
ТОПОРОВИЧ

Ви можете Залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.

Залишити коментарі