ОБЕРЕЖНО, ЗМІЇ!

Світлина від Петра Магура.Спека спонукає більшість людей, принаймні у вихідні, тікати від пекучого сонця з сім’єю та друзями кудись подалі. Чимало бориславців та східничан із-поміж варіантів відпочинку обирають пікнік чи прогулянку лісом. Однак, тікаючи подалі від цивілізації, не слід забувати про вірогідну небезпеку, яка може там чатувати.
Зокрема, якщо мова йде про лісисту місцевість, то пам’ятайте, хоча Прикарпаття і не славиться великою кількістю видів отруйних змій, все ж один, а саме гадюка звичайна, у нас таки водиться. І перший факт зміїного укусу мешканця міста вже зафіксували в цьому році.

ГАДЮКА НЕ ВКУСИТЬ, ПОКИ НА НЕЇ НЕ НАСТУПИШ…
В Україні водяться 5 видів отруйних змій: гадюка звичайна, гадюка степова, гадюка Нікольського, гадюка Ренарда, гадюка носата. Серед неотруйних вирізняють водяного та звичайного вужів, мідянку, леопардового, чотирисмугового, лісового і жовточеревого полозів та безногу ящірку веретільницю.
Що стосується гадюки звичайної, яка водиться у нашому краї, то максимальні її розміри 60-70 см, а зазвичай її довжина варіює в межах 30 – 50 см. Забарвлення гадюк є надзвичайно мінливим – від світло-сірого і блакитного до мідно-червоного та чорного з темним ромбічним малюнком на спині. Найчастіше «облюбовують» собі під домівку добре прогріті узлісся, лісові галявини, лісосмуги, порослі чагарником яри і балки, степові схили з чагарниками.
Потенційно небезпечна для людини гадюка звичайна відносно малорухлива змія, особливо порівняно з полозами. Отрута гадюк є дуже небезпечною і за своїми властивостями та дією прирівнюється до отрути гримучої змії, проте укус гадюки не є смертельним і тільки в надзвичайних випадках може призвести до летального наслідку. Фахівці пояснюють, причина полягає в тому, що кількість отрути, яку змія впорскує в жертву, є мізерною, а її продукування – енергозатратним процесом, тому гадюка завжди економить свою смертоносну зброю. І за найменшої нагоди намагається втекти або зачаїтися і перечекати присутність людини. Лише у разі безпосередньої навмисної провокації з боку людини, або якщо людина випадково наступила на цю тварину, вона застосовує останній рубіж оборони – смертоносну отруту.
Гадюки люблять грітися на сонці, можуть це робити і просто на стежці, на пеньках, каменях. Полюють зазвичай уночі. Харчуються переважно дрібними гризунами, жабами, комахами. При зустрічі з людиною гадюка, як правило, намагається сховатися. При загрозі нападу займає активну оборону: шипить, здійснює погрозливі кидки і небезпечні кидки-укуси, які провокуються рухомим об’єктом. Тому різких рухів при зустрічі з гадюкою робити не слід. Не можна брати змію за хвіст, оскільки не виключена можливість укусу.

НЕ ЗАБУВАЙТЕ ВІДПОВІДНО ВДЯГАТИСЯ
Щоб уберегтися від укусу гадюки, необхідно бути уважними і обережними. Ідучи в місця, де мешкають плазуни, необхідно надівати відповідний одяг та взуття. Запобігають укусам гадюки високі черевики, грубі шерстяні шкарпетки, щільні, необлягаючі штани, заправлені з напуском на взуття. Під час збирання грибів чи ягід краще користуватися палицею достатньої довжини, щоб перевірити зарості. Якщо в цьому місці знаходиться гадюка, вона або втече, або викриє себе. Не зайвою буде виставлена вперед палка при швидкому русі по стежці. В гадюк слабкий нюх та слух і поява людини зненацька може завадити їй утекти. Потрібно бути особливо уважним, перш ніж ступати в зарослі ями. Не слід влаштовувати ночівлю поблизу трухлявих пеньків, дерев із дуплами, біля входу в нору чи печеру, поряд із купами сміття. В теплі літні ночі гадюки активні й можуть приповзти до вогню. При пересуванні вночі необхідно освітлювати дорогу ліхтариком. Слід щільно закривати вхід у намет, щоб гадюка не могла туди заповзти. Якщо намет не був щільно закритий або при ночівлі без намету, перш ніж скористатися постіллю, потрібно її оглянути, особливо спальний мішок. Слід пам’ятати, що миші приманюють гадюк.

Підготувала
Оксана ГРОСЬ

Більше читайте в нашій газеті “Нафтовик Борислава” №63 від 11 серпня 2017 року.

Ви можете Залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.

Залишити коментарі