Заохочення для ощадливих Як в Україні відбувається монетизація субсидій

У жовтні в Україні розпочався новий опалювальний сезон. Родини, які одержують субсидії, повинні були отримати автоматичний перерахунок виплат, а найбільш заощадливі – навіть премії. З 2 листопада уряд почав виплачувати гроші за невикористані обсяги субсидії у минулому опалювальному сезоні. Монетизація субсидій відбувається в Україні вперше і повинна стати поштовхом до нової системи оплати субсидій «живими» коштами. Центр громадського моніторингу та контролю дослідив, що треба знати про зміни в системі субсидування.
Від економії до заробітку
За даними Міністерства соціальної політики, субсидії в Україні отримують 7,4 млн. сімей. Фактично, на допомогу від держави може сподіватися будь-яка українська родина, якщо її комунальні витрати перевищують 15% щомісячного сукупного доходу. Це стосується як власників квартир, так і тих, хто орендує житло на підставі договору найму. Наприклад, якщо дохід родини складає 7 тисяч грн. на місяць, а комунальні витрати близько 2,5 тисяч, у разі оформлення субсидії сім’я сплачуватиме за комуналку всього 800 грн., решту заплатить держава. Щоб оформити субсидію, не потрібно звертатись за довідками в ЖЕК, міськсвітло чи облгаз, необхідно лише заповнити заяву та декларацію про доходи.
Загальновідомо, що субсидія розраховується, з огляду на соціальні нормина кожну особу, окремо в опалювальний сезон і окремо в літній період. Однак мало хто знає, що ощадливе використання енергоносіїв у межах субсидії може бути фінансово вигідним.У листопаді цього року 1,5 млн українських сімей, які заощадили на субсидіях минулого опалювального сезону,отримають грошову компенсацію. Скажімо, якщо родина мала субсидію на 700 куб. м газу на місяць, а використала 400 – 450 куб.м, різницю можна отримати готівкою. За інформацією міністерства соціальної політики, вартість виплат за зекономлені енергоресурси складає: до 135 гривень за 150 кіловат електрики, до 700 гривень за 100 куб. м газу.Загалом у державному бюджеті на ці виплати передбачено 1,2 млрд гривень. У Мінсоцполітики зауважують, що інформацію про наявність економії кожен отримувач субсидії може відслідковувати самостійно у платіжці або звернутись до постачальника газу чи електроенергії.
Для того щоб отримати кошти, заощадливі родини повинні мати відкритий рахунок у банку і подати заяву в управління соціального захисту. Ті, хто встиг подати заяву до першого листопада, отримають виплати за економію у попередньому опалювальному сезоні вже до 15 числа цього місяця. За словами віце-прем’єр-міністра Павла Розенка, поки що це пілотний проект, який стимулюватиме населення до економії і надалі.
За словами експертів, монетизація субсидій покликана не лише заохотити людей розумно споживати газ та електрику, а й активніше використовувати енергоефективні технології. Зокрема, утеплити будинки або замінити лампочки на енергоощадні.
«Монетизація субсидій – це спосіб заохотити людей заощаджувати тепло. Якщо людина зекономила – їй виплатять частину цих коштів, щоб вона в подальшому удосконалювала енергоспоживання у власній оселі, щоб крок за кроком і рік за роком скорочувати енергоспоживання»,– зауважив Президент Петро Порошенко під час робочого візиту на Івано-Франківщину.

Оксана КОВАЛЬ,
Центр громадського моніторингу та контролю

Більше читайте у нашій газеті “Нафтовик Борислава” № 92 від 22 листопада 2017 року.

Ви можете Залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.

Залишити коментарі