В уточненому Перспективному плані Дрогобиччини з’явилося три громади

Згідно проекту рішення «Про cтан проведення реформи децентралізації у Львівській області та схвалення змін до Перспективного плану спроможних територіальних громад Львівщини (у частині Дрогобицького і Сокальського районів)», яке було запропоноване для розгляду та затвердження сесією Львівської обласної ради на території Дрогобицького району обласні депутати повинні схвалити три об’єднані територіальні громади: Дрогобицьку і Трускавецьку міські та Меденицьку селищну. Питання утворення четвертої Бориславської громади буде розглядатися пізніше.
Таке рішення ухвалила Комісія Львівської обласної ради з питань дорожнього господарства, інфраструктури, регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, планування території та архітектури частково підтримавши проект Перспективного плану Дрогобицького району. У вівторок, 20 березня, цей проект рішення був внесений у порядок денний XV чергової сесії Львівської обласної ради.
Згідно внесених на засіданні Комісії змін до складу Дрогобицької ОТГ із центром в м. Дрогобичі увійдуть 18 населених пунктів: міста Дрогобич та Стебник, а також села Дрогобицького району: Болехівці, Бронниця, Дережичі, Монастир Дережицький, Долішній Лужок, Лішня, Монастир Лішнянський, Михайлевичі, Нове село, Почаєвичі, Раневичі, Рихтичі, Хатки, Снятинка, Залужани та Старе Село.
Трускавець як адміністративний центр Трускавецької ОТГ об’єднає навколо себе села Доброгостів, Бистрий, Модричі, Станилю, Уличне Дрогобицького району та Орів і Зимівки Сколівського району.
У склад Меденицької ОТГ з адміністративним центром в смт. Меденичі увійдуть такі села Дрогобицького району: Бистриця, Новошичі, Ортиничі, Биків, Глинне, Верхні Гаї, Волоща, Воля Якубова, Верхній Дорожів, Вороблевичі, Грушів, Зади, Добрівляни, Довге, Летня, Коросниця, Рівне, Літиня, Городківка, Нижні Гаї, Бійничі, Опори, Ріпчиці, Ролів, Солонське та Далява.
За площею найбільшою є Меденицька ОТГ, територія якої складатиме 401,2 кв. км, майже на половину меншою із площею 216,5 кв. км є Дрогобицька ОТГ і третьою у цьому переліку із площею 208,3 кв. км є Трускавецька об’єднана громада.
Найбільшою за кількістю населення є Дрогобицька ОТГ, у якій станом на 1 січня 2017 року проживало майже 115 тисяч чоловік. Другою за кількістю населення у цьому переліку є Трускавецька ОТГ, де проживає майже 40 тисяч населення, а замикає цей перелік Меденицька громада із населенням трохи більше 24 тисяч чоловік.
За доходами бюджету найбагатшою із розрахунковими обсягами надходжень у сумі 312043 тис. грн. є Дрогобицька ОТГ, прогнозовані обсяги надходжень Трускавецької ОТГ складатимуть 187800 тис. грн., а розрахункові надходження Меденицької об’єднаної селищної громади становитимуть 31850 тис. грн.
Слід зазначити, що на засіданні комісії перший заступник голови Львівської обласної державної адміністрації Ростислав Замлинський пропонував утворити на території Дрогобицького району 4 громади – Бориславську, Дрогобицьку, Трускавецьку і Меденицьку. Усі ці громади мають позитивний фінансовий баланс, чимале населення, тож будуть спроможними. Формат такого об’єднання підтримали представники Бориславської, Дрогобицької, Трускавецької та Меденицької рад.
Проти утворення на території Дрогобицького району лише чотирьох громад виступив голова Дрогобицької районної ради, а також селищні голови Східниці та Підбужа, які не хочуть входити у склад Бориславської ОТГ.
У Східниці процес утворення ОТГ можна вважати достатньо успішним, адже, за словами селищного голови Івана Піляка, згоду на входження в ОТГ дали 7 із 9 сільських рад. Щоправда, утворення цієї громади ускладнює те, що Східницька селищна рада територіально належить Бориславській міській раді, і зробити її самостійною може лише Верховна Рада.
Селищний голова Підбужа Марія Куцір також запевнила, що об’єднавчі процеси навколо Підбужа мають перспективу і громада селища уже отримала згоди двох із восьми населених пунктів на утворення Підбузької ОТГ. Селищний голова Підбужа також наголосила, що мешканці селища категорично не хочуть входити в об’єднану громаду із центром у Бориславі через великі віддалі та відсутність перспектив розвитку.
Голова Дрогобицької районної ради Михайло Сікора у своєму виступі зазнвчив, що на позачерговій сесії районної ради депутати прийняли рішення утворити в районі 9 ОТГ: Дрогобицьку, Трускавецьку, Бориславську, Східницьку, Підбузьку, Меденицьку, Гаївську, Рихтицьку і Лішнянську. Михайло Сікора нагадав присутнім, що Дрогобицький район раніше був областю, він має чимале населення і значний економічний потенціал, тож усі ці 9 громад повинні бути спроможними. За його словами, представники місцевого самоврядування у більшості наполягають саме на такому форматі об’єднання.
Коментуючи ці слова, Ростислав Замлинський пояснив, що проект Перспективного плану є лише баченням обласної державної адміністрації і обласної ради. Він також нагадав, що реформа з децентралізації триває уже 3 роки і за цей час на Дрогобиччині не створено жодної громади і навіть не має Перспективного плану. Але якщо в районі будуть спроби утворити громади в іншому від запропонованого форматів, то ЛОДА не зможе їм відмовити. Що більше, вона звернеться до Кабінету міністрів, щоби їх визнали спроможними і надали пряме фінансування з Державного бюджету. Саме так сталося з Розвадівською ОТГ у Миколаївському районі та Волицькою ОТГ у Мостиському районі.
Зважаючи на розбіжності щодо утворення Бориславської ОТГ, голова постійно діючої Комісії з питань дорожнього господарства, інфраструктури, регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, планування території та архітектури Володимир Саган вирішив поставити на голосування підтримку Перспективного плану по 3-х громадах – Дрогобицькій, Трускавецькій та Меденицькій, а Бориславську, проти якої є застереження у Східниці та Підбужа, наразі відкласти. Саме за це рішення і проголосували депутати.
Проте на першому пленарному засіданні XV чергової сесії Львівської обласної ради минулого вівторка питання схвалення змін до Перспективного плану спроможних територіальних громад Львівщини (у частині Дрогобицького і Сокальського районів) не розглядалося. Депутат Львівської обласної ради Михайло Задорожний говорить, що перенесення розгляду вказаного питання аж ніяк не пов’язане із відсутністю депутатських голосів для ухвалення рішення.
Обласна рада підтримує позицію обласної адміністрації щодо утворення на території Дрогобицького району чотирьох громад – Бориславської, Дрогобицької, Трускавецької та Меденицької. Відтак сумніватися у тому, що в уточненому Перспективному плані Дрогобицького району вже цього місяця з’являться Дрогобицька, Трускавецька та Меденицька громади не варто. Каменем спотикання надалі залишається Бориславська ОТГ. Причому питання уже стоїть у площині, яка об’єднана громада відійде від Борислава – Підбузька чи Східницька. Наразі ситуація виглядає таким чином, що Підбуж має більші шанси утворити власну ОТГ, оскільки селище має самостійний статус і йому не потрібно ухвалювати додаткове рішення Верховної Ради, щоб вийти з-під порядкування Борислава. Але і шанси Східниці стати центром окремої ОТГ також применшувати не можна.
На переконання обласного депутата, розвиток подій навколо Бориславської ОТГ залежить від самих громад. Якщо громади гірських населених пунктів зуміють переступити через власні амбіції та об’єднаються, то, відповідно, перешкод щодо створення на Дрогобиччині Східницької та Підбузької ОТГ обласна рада та адміністрація чинити не буде. Наразі ситуація виглядає так, що за три роки жодного поступу щодо добровільного об’єднання громад на Дрогобиччині немає.
Провину за те, що за три роки у Дрогобицькому районі не було створено жодної ОТГ Михайло Задорожний покладає на Дрогобицьку районну раду, яка досі немає напрацьованої та економічно обґрунтованої позиції щодо формування перспективного плану утворення ОТГ на території району. Пан Михайло не бачить нічого дивного у тому, що позиція районної ради щодо кількості громад, які мають бути створені на території району, постійно змінюється: то їх має бути 14, то 11, то 7, то уже 9. В результаті цієї невизначеності район отримав три громади – Дрогобицьку, Трускавецьку та Меденицьку, а невиважена позиція окремих сільських голів десь підштовхує до думки, що об’єднавчі процеси на Дрогобиччині завершаться утворенням четвертої Бориславської ОТГ, у склад якої увійдуть і Східниця, і Підбуж разом із гірськими селами.
– Сільські громади, – наголошує обласний депутат, – чомусь не можуть усвідомити, що через адміністративно-територіальну реформу пройшли усі постсоціалістичні країни Європи, відтак через недалекоглядність чи бажання окремих сільських голів зберегти свій статус-кво адміністративну реформу в Україні зупиняти не будуть. Якщо громади не скористалися своїм правом на добровільне об’єднання, то воно відбудеться шляхом прямого адміністрування. І альтернативи тому немає.
– Зрозуміло, – продовжує пан Михайло, – як депутат Львівської обласної ради від Дрогобиччини, я зобов’язаний підтримувати позицію депутатів Дрогобицької районної ради і відстоювати утворення на території району 9-ти громад. Хоч по-великому рахунку, суть не у кількості громад, а швидше у тому, що регіон не зміг скористатися можливостями, які відкривав перед районом закон «Про добровільне об’єднання громад». На Дрогобиччині не було створено жодної ОТГ, і, відповідно, для розвитку інфраструктури регіону не було залучено жодної додаткової копійки. Це при тому, що у Самбірському районі ОТГ зуміли залучити для розвитку територій близько 300 млн. грн. Цікава деталь: якщо у Дрогобицькому районі продовжують далі говорити про формат об’єднання громад, то на Самбірщині почалися зворотні процеси. Не всі ностворені ОТГ зуміли підтвердити свою спроможність, відтак саме життя заставляє їх іти на укрупнення чи шукати такий формат об’єднання, який забезпечуватиме їхню економічну самодостатність. Проте усе, що громадам вдалося зробити за рахунок коштів, отриманих для розвитку ОТГ, нікуди не ділося. Воно залишиться на території села чи селища і служитиме людям. Це додаткові кілометри відремонтованих доріг, мости, дитячі дошкільні заклади, школи, будинки культури, амбулаторії первинної медичної допомоги і т. п. Тільки шкільних автобусів Самбірщина минулого року отримала дев’ять, а Дрогобицькому району дістався лише один.
За орієнтовними підрахунками Михайла Задорожного через невиважену політику Дрогобицької районної ради у підходах до реалізації адміністративно-територіальної реформи на території району регіон втратив можливість додатково залучити для розвитку території близько 500 млн. грн. Для того, щоб компенсувати ці втрати, на переконання обласного депутата, необхідні будуть роки напруженої праці людей, які рано чи пізно зрозуміють, хто чи що є перешкодою для щасливого і заможного життя на рідній землі.
Петро МАГУР

Ви можете Залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.

Залишити коментарі