ВИХІД ІЗ ПІКЕ: чи стане 2018-й роком економічного зросту?

У середині листопада Міжнародне рейтингове агентство Standard &Рoor’s опублікувало прогноз щодо зростання української економіки. Згідно з розрахунками аналітиків, за підсумками 2017 року економіка України зросте на 2,2%. Висновки агентства базуються на низці економічних показників, зокрема, рівні інфляції, обсягах інвестицій і курсі національної валюти. Порівнявши прогнози західних аналітиків із розрахунками українського уряду, Центр громадського моніторингу та контролю з’ясував головні економічні підсумки цього року та прогнози на наступний.
Врятувати економіку
У 2014 році українська економіка опинилася у стані глибокої рецесії. Суттєве погіршення економічної ситуації було зумовлене веденням військових дій на сході та зниженням промислового виробництва. За даними Державної служби статистики, у 2014 році реальний валовий внутрішній продукт (ВВП) України впав на 6,8%.Впоратися з шоком вдалося тільки в 2016 році, коли українські експортери змогли переорієнтуватися на західні ринки.
Експерти вважають, що вагому роль у відновленні економіки зіграло проведення низки реформ. Зокрема, запровадження системи електронних закупівель ProZorro, яка дозволила державі зекономити понад 50 млн. грн. у 2016 році. Державні підприємства та органи владипочали проводити всі державні тендери лише в електронному вигляді. Не менш важливим стало очищення банківської системи від неплатоспроможних банків, внаслідок якого відбувалась до капіталізація банків, і в Україну надійшло $3,1 млрд. прямих іноземних інвестицій.
На думку юриста Володимира Павленка, економічне зростання не було б можливим і без запуску судової реформи, яка дає надію на збільшення довіри іноземних інвесторів. Адже відсутність ефективного судового захисту бізнесу є однією з причин низької інвестиційної привабливості будь-якої країни.
«Жодній країні світу не вдавалося рухатися одночасно двома шляхами: протидіяти зовнішній агресії і впроваджувати реформи. Україна це робить щодня. Нам вже вдалося створити фундамент і стати на шлях розвитку. І зараз українська економіка демонструє тенденцію до зростання», – зазначив український Президент Петро Порошенко на конференції, організованій компанією McKinsey&Company.
Слова президента підтверджує й офіційна статистика. За даними Держстату, реальний ВВП у 2017 року зріс на 2,1% відносно минулого року, міжнародна торгівля на 25%, зокрема, товарообіг з ЄС – на 31%, а роздрібна торгівля – на 8,8%. Водночас інфляція складала лише 10,2%, яку можна оцінити як помірну.
«Підтримку економіці надає внутрішній інвестиційний і споживчий попит, який відновлюється більш швидкими темпами, ніж ми очікували. Зокрема, активне зростання будівельних робіт на 25% у першому півріччі вказує на активну інвестиційну діяльність. Це вище наших очікувань», – зауважує головний економіст DragonCapital Олена Бєлан.

Оксана КОВАЛЬ,
Центр громадського моніторингу та контролю

Більше читайте у нашій газеті “Нафтовик Борислава” № 93 від 24 листопада 2017 року.

Ви можете Залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.

Залишити коментарі