//Громада Борислава із деякими зауваженнями підтримала виробничу діяльність «Укрнафти» на території міста

Громада Борислава із деякими зауваженнями підтримала виробничу діяльність «Укрнафти» на території міста

Минулої п’ятниці Департамент екології та природних ресурсів Львівської облдержадміністрації у сесійній залі Бориславської міської ради проводив громадські слухання з питань впливу планової господарської діяльності НГВУ «Бориславнафтогаз» на довкілля. Як пояснив начальник відділу екологічної експертизи, нормування атмосферного повітря та поводження з відходами ЛОДА Назарій Сорока, процедура громадського обговорення питань впливу господарської діяльності підприємств на довкілля передбачена законодавчими змінами, що відбулися у зв’язку із набуттям чинності Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», який був ухвалений Українським парламентом 23 травня 2017 року. Згідно із нормами цього закону, процедура оцінки впливу господарської діяльності підприємств на довкілля стала обов’язковою. Суб’єкти господарської діяльності до прийняття рішень про провадження планованої діяльності, відповідно до вимог закону, зобов’язані інформувати територіальний підрозділ ОДА про намір провадити плановану діяльність та оцінку її впливу на довкілля шляхом подання повідомлення про плановану діяльність, що підлягає оцінці впливу на довкілля. Для цього суб’єкти господарювання, у цьому випадку йдеться про НГВУ «Бориславнафтогаз», що забезпечило підготовку звіту з ОВД, у якому на паперових носіях та в електронному вигляді було подано усю необхідну інформацію для розгляду звіту Департаментом екології та природних ресурсів Львівської ОДА та ознайомлення із основними положеннями звіту широких кіл громадськості, щоб при підготовці висновку можна було врахувати зауваження і пропозиції громадськості, надані в процесі громадського обговорення.

Громадські слухання розпочалися із викладу начальником лабораторії моніторингу вод та грунтів ПАТ «Укрнафта» Арсеном Пукішем основних положень звіту впливу на довкілля планової діяльності з видобування корисних копалин НГВУ «Бориславнафтогаз» на Бориславському нафтогазовому конденсатному родовищі.

Доповідач зазначив, що видобуток вуглеводнів на Бориславському родовищі триває давно. Розробку родовища було розпочато ще у ХVIII ст. з допомогою шурфів-колодязів. Потім бурились свердловини. У 1886 році на Бориславському родовищі ударним способом була пробурена перша свердловина. Згодом застосовувалися більш ефективні технології обертового буріння. Першим критерієм пошуку нафти були безпосередні виходи нафти на поверхню. Це є історично доведений факт.

Начальник лабораторії моніторингу вод та грунтів ПАТ «Укрнафта» Арсен Пукіш відзначив, що в історичному аспекті обставини склалися так, що на діючому нафтовому родовищі було збудоване місто Борислав. «На даний час, – наголосив доповідач, – скажемо так, ситуація у місті є досить непростою, бо особливості геологічної будови родовища обумовлюють умови, за яких пластові флюїди можуть виходити на земну поверхню. Це по-перше. По-друге, гірничі виробки, які будувалися у ті давні часи – шурфи, колодязі, а також свердловини без цементажу – не ліквідовувалися належним чином і зараз вони також є шляхами міграції і спричиняють вихід пластових флюїдів на поверхню. По-третє, за часів інтенсивної розбудови міста Борислава, будівництво велося із грубими порушеннями будівельних норм та правил. Це треба визнати. Будинки будувалися в місцях наближених гірничих виробок, а іноді безпосередньо на них, що зараз і створює певні проблеми».

– За час експлуатації Бориславського родовища, – продовжив Арсен Пукіш, – за різними даними було пробурено і викопано більше 20 тис. шурфів і копанок та більше 2 тисяч свердловин. Станом на 01. 01. 2017 року загальний фонд свердловин становить 1 599, із яких 12 нагнітальних і 89 дегазаційних. Всього експлуатаційних свердловин – 388. З них 306 діє і 82 знаходяться в бездії. Наглядових п’єзометричних свердловин на родовищі маємо 58, в консервації знаходяться 3 свердловини, в очікуванні ліквідації – 7. Родовище обладнане і його розробка ведеться за допомогою 5 нафтозбірних пунктів. У санітарно-захисній зоні всіх нафтозбірних пунктах наявна житлова забудова. Зважаючи на НГВУ «Бориславнафтогаз» було подано проекти про зменшення санітарної зони. Спеціалістами були зроблені відповідні розрахунки, на які отримано висновки Інституту громадського здоров’я ім. О. М. Марзєєва НАМН України та Міністерства охорони здоров’я щодо розмірів цієї санітарної зони. Ці висновки наведені у звіті, який шляхом розміщення у електронних та друкованих ЗМІ, а також на офіційних Web-сайтах Бориславської міської та Дрогобицької районної, Попелівської, Модрицької та Опаківської сільських рад, а також Департаменту екології та природних ресурсів Львівської облдержадміністрації був доступний для ознайомлення широких верств громадськості.

На завершення короткого повідомлення про особливості планової господарської діяльності НГВУ «Бориславнафтогаз» на території Бориславського нафтогазоконденсатного родовища та її впливу на довкілля, начальник лабораторії моніторингу вод та грунтів ПАТ «Укрнафта» Арсен Пукіш повідомив, що виробничими підрозділами НГВУ проводиться постійний моніторинг стану поверхневих вод, для чого на території родовища пробурено 6 контрольних свердловин. Окрім того, постійно відбираються проби води з річок Понерлянка, Тисмениця, Лошань, озера Мразниця. За даними досліджень періодично фіксується вміст нафтопродуктів у р. Тисмениця. «Всі бачили, – наголосив доповідач, – як в результаті повені 2008 року, у руслі річки повимивало шурфи і дотепер з них відбуваються виходи нафти у Тисменицю. По мірі виявлення виробничі підрозділи НГВУ вживають заходів щодо локалізації негативного впливу виходу пластових флюїдів на довкілля».

Активну участь в обговоренні звіту взяли депутати Бориславської міської ради Любов Голубіцька, Віктор Руднєв, Богдан Городиський та Ярослав Струс. У своїх виступах депутати більше акцентували на екологічних та соціальних проблемах міста, до вирішення яких, на їхнє переконання, повинна би долучатися Укрнафта.

Консолідовану позицію громадськості та міської влади щодо оцінки впливу на довкілля планової діяльності НГВУ «Бориславнафтогаз» на Бориславському нафтогазоконденсатному родовищі разом із пропозиціями оприлюднив голова постійнодіючої депутатської комісії з екології Бориславської міської ради Ярослав Струс.


Слід відзначити, що вказані пропозиції були напрацьовані напередодні учасниками робочої групи, у склад якої входили міський голова Борислава Ігор Яворський та заступник міського голови Світлана Солоненко, доцент кафедри екології ДДПУ ім. Івана Франка Мирон Цайтлер, директор бурової компанії «Надра» Богдан Шоп’як, директор ТзОВ «НВП «Еко-нафтогаз», помічник-консультант Народного депутата України Богдана Матківського Петро Хорт, депутати Бориславської міської ради Любов Голубіцька, Руслан Зелінський, Богдан Городиський та Ярослав Струс, голова ГО «Фонд розвитку м. Борислава» Володимир Камишан, а також відомі мешканці міста у минулому знані нафтовики – Олександр Васьків, Любомир Михалевич, Микола Тустановський та Олександр Рефцьо. За результатами обговорення проблеми впливу планової діяльності НГВУ «Бориславнафтогаз» на довкілля учасники прийняли рішення шодо необхідності виконання «Укрнафтою» рекомендацій, які зменшать негативний вплив діяльності нафтовиків на довкілля та життя міста:

1. Зберегти за підрозділами ПАТ «Укрнафта», які знаходяться на території м. Борислава статус відокремлених, які уповноважені самостійно сплачувати податок на доходи фізичних осіб.
2. Припинити скидання супутнього нафтового газу в атмосферу та розглянути можливість використання для потреб громади м. Борислава незатребуваний надлишковий газ, який забруднює атмосферне повітря та зумовлює підвищену загазованість у межах житлових зон міста.
3. Зобов’язати надрокористувача сприяти створенню об’єктів (газоелектростанції) з використання відбензиненого газу з метою отримання електроенергії та теплоенергії, а також нафти для отримання бітуму чи асфальту на користь міста.
4. Забезпечити експлуатацію фонду свердловин Бориславського родовища згідно проекту розробки родовищ для забезпечення зменшення загазованості на території м. Борислава та створити програму відновлення раніше зупинених нафтових свердловин із залученням сучасних технологій.
5. Розписати перелік та об’єм виконаних заходів щодо ліквідації наслідків довготривалого видобування нафти і газу для зменшення загазованості навколишнього середовища м. Борислава в 2017-2018 роках за рахунок коштів ПАТ «Укрнафта».
6. НГВУ «Бориславнафтогаз» спільно з постійно діючою депутатською комісією проводити постійний моніторинг:
1) роботи вакуумно компресорних станцій;
2) перевірки виконаних заходів щодо ліквідації наслідків довготривалого видобування нафти і газу в 2017-2018 роках, згідно передбачених коштів ПАТ «Укрнафта»;
3) здійснити технічне діагностування стану мережі вакуумо проводів та усунути виявлені дефекти.
7. Надати заходи, які проводяться НГВУ «Бориславнафтогаз» з недопущення забруднення р. Тисмениця та її приток, забруднення грунту, та акти виконаних робіт по рекультивації земельних ділянок.
8. Надати інформацію про кошти, які виділялись для ремонту доріг, що знаходяться на балансі НГВУ «Бориславнафтогаз», та які роботи були проведені.
9. НГВУ «Бориславнафтогаз» сумісно з постійнодіючою депутатською екологічною комісією здійснити інвентаризацію усіх свердловин експлуатаційного фонду і об’єктів нафтогазовидобутку з відеореєстрацією їх стану на території м. Борислава.
10. Провести інвентаризацію земельних ділянок під опорами ліній електропередач, свердловин та інших обєктів, які знаходяться на балансі НГВУ Бориславнафтогаз.
11. Забезпечити проведення регулярного моніторингу загазованості міста та промислових об’єктів, аналізувати динаміку змін з постійнодіючою депутатською екологічною комісією.
12. Приймати дольову участь у підтриманні в належному стані об’єктів інфраструктури міста (дороги, водозабори) та інше.
13.Оскільки місто Борислав – єдине у світі, що розташоване на найстарішому нафтогазовому родовищі з важковидобувними запасами та виснаженими покладами, то за світовою практикою і недавніми державними документами в Україні (Указ Президента України №433 від 17. 06. 1996 р., втратив чинність на підставі Указу Президента N 1858/2005 від 27. 12. 2005 р.) видобуті нафта і газ повинні звільнятися від сплати рентної плати. Вивільнені кошти по сплаті ренти направити на соціальні та економічні потреби м. Борислава.
14. Щоквартально подавати інформацію у відділ оборонної роботи , цивільного захисту та охорони довкілля Бориславсьої міської ради щодо видобутку флюїдів з надр Бориславського нафтового родовища та пояснень причин змін рівня їх обсягів відповідно до форми 6-ГР.
15. Надати перелік стаціонарних джерел забруднення, за які проводиться сплата екологічного податку з вказанням місця розташування.
16. Вважаємо, що ряд положень викладених у звіті зокрема в частині забруднення атмосферного повітря, грунтів водойм біотичних ресурсів є недостовірними і носять загальний характер і потребують уточннення.

Консолідована позиція, напрацьована напередодні громадських слухань громадськістю та владою Борислава, яка була озвучена на слуханнях після гострої дискусії між представниками «Укрнафти» та депутатами міської ради, не зняла напруги у залі. Гострі суперечки між нафтовиками та представниками громадськості міста не припинилися навіть після того, коли головуючий на слуханнях – начальник відділу екологічної експертизи, нормування атмосферного повітря та поводження з відходами ЛОДА Назарій Сорока, оголосив про їх завершення.
Яблуком розбрату між представниками «Укрнафти» та громадськістю Борислава були соціальні питання, вирішенням яких, на переконання більшості представників бориславської громади, «Укрнафта» зобов’язана виділяти додатковий фінансовий ресурс. Суттєві розбіжності існували також у підходах до подальшого використання незатребуваних залишків відбензиненого нафтового газу, який, на думку окремих бориславських депутатів, «Укрнафта» повинна передавати безоплатно місту для утилізації чи, правильніше, спалювання у коогенераційних установках з метою отримання електроенергії та дешевого тепла для опалення бориславських багатоповерхівок.

Єдиними учасники громадських слухань були в поглядах на основне питання слухань – діяльність структурних підрозділів ПАТ «Укрнафта» на Бориславському нафтогазоконденсатному родовищі зупиняти не можна.

У коментарі щодо результатів обговорення проблеми впливу планової діяльності з видобування корисних копалин НГВУ «Бориславнафтогаз» на Бориславському нафтогазовому конденсатному родовищі та оцінку впливу на довкілля директор Бізнес-підрозділу ПАТ «Укрнафта» Захід Олег Мальчик не приховував, що вона викликає двояке відчуття. Коли виключаються мікрофони та відеокамери можна не тільки дискутувати, а й знаходити розуміння та підтримку і навіть готовність долучитися до якихось конкретних справ, які складають загальний результат нашої роботи. Як тільки включаються мікрофони та відеокамери – відразу починається політика та популізм і повне нерозуміння ситуації, як працює і що робить «Укрнафта» на Бориславському родовищі. Подвійні стандарти, виявляється, працюють ефективно і на рівні Борислава. Хоча у місті нафтовиків їх би не повинно було бути. ПАТ «Укрнафта» відкрита до співпраці як з громадою, так і державою. Вона завжди виконує взяті на себе зобов’язання. Причому, перед громадою у більшій мірі, аніж повинна була виконувати. Ми повинні бути свідомі того, що співіснуємо на одній території і інколи буває так, що окрім нас, громаді просто нікому допомогти. Але маємо те, що маємо.

Для мене, як особистості та керівника підрозділу, важливим є факт, що у нас, нафтовиків, налагоджена співпраця з місцевими органами самоврядування. У Бориславі ми знаходимо порозуміння і з мером, і з депутатським корпусом. Як мінімум, ми один одного чуємо. Можливо, не все відразу можемо зробити. Проте приємно усвідомлювати, що поза мікрофоном всі розуміють, що є певний порядок речей, який має відбутися, щоб досягнути поставленої мети. Тому усе добре. Працюємо.

Міський голова Борислава Ігор Яворський також вважає, що громадські слухання оцінки впливу на довкілля планової діяльності НГВУ «Бориславнафтогаз» на Бориславському нафтогазоконденсатному родовищ можна вважати такими, що відбулися. «У 2019 році, – зазначає Ігор Яворський, – у ПАТ «Укрнафта» закінчується термін дії ліцензії на виконання робіт на Бориславському родовищі. Відтак товариство відповідно до вимог закону подало пакет документів для проходження процедури продовження ліцензії, одним із етапів якої є громадські слухання. Хочу зазначати, що звіт щодо планової господарської діяльності нафтовиків на родовищі та її вплив на навколишнє природне середовище був детально проаналізований робочою групою, в яку увійшли представники депутатського корпусу, члени виконавчого комітету Бориславської міської ради, екологи та відомі у місті нафтовики. Робочою групою було напрацьовано ряд пропозицій та зауважень до звіту, які громада міста хоче, щоб були враховані та були реалізовані нафтовиками під час здійснення виробничої діяльності на родовищі. До 12 липня до звіту можна в письмовій формі подавати інші зауваження та пропозиції, що стосуються роботи структурних підрозділів ПАТ «Укрнафта» у нашому місті. Думаю, після узагальнення пропозицій, що пролунали під час громадських обговорень звіту, до пропозицій, що були напрацьовані міською владою Борислава у співпраці із представниками депутатського корпусу та знаними у місті нафтовиками, будуть ще додані додаткові пропозиції та побажання від громадських організацій та мешканців міста, висловлені під час громадських слухань».

– Міська громада, – наголошує міський голова Борислава, – не виступає за те, щоб ПАТ «Укрнафта» призупинила свою діяльність на Бориславському нафтогазоконденсатному родовищі. Люди хочуть, щоб підприємство працювало у нових реаліях відповідно до вимог екологічного законодавства України та побажань громади.

Петро МАГУР