//Вирішення екологічних проблем нафтового Борислава потребує державної підтримки

Вирішення екологічних проблем нафтового Борислава потребує державної підтримки

Прискіплива увага Народних депутатів України та ЗМІ до екологічних проблем Борислава, а також активна і принципова позиція широких кіл громадськості міста спонукала правління «Укрнафти» піти на безпрецендентний крок – провести виїзну нараду безпосередньо на Бориславському нафтогазоконденсатному родовищі. Під час наради нафтовики наочно продемонструвати технологію видобутку сирої нафти та відбору попутного нафтового газу із малодебітних свердловин Бориславського нафтового родовища, щоб усі зацікавлені сторони могли власними очима побачити увесь процес нафтовидобутку і головне–джерела, що породжують екологічні проблеми Борислава, як єдиного у світі міста, яке знаходиться безпосередньо на нафтогазовому родовищі.

Треба відзначити, що напередодні заходу діяльність ПАТ «Укрнафта» та екологічні проблеми Борислава були предметом гострої дискусії під час громадських слухань, які проводилися у рамках оцінки впливу планової господарської діяльності НГВУ «Бориславнафтогаз» на довкілля. У 2019 році в «Укрнафти» закінчується термін дії ліцензії на виконання робіт на Бориславському родовищі, відтак компанія відповідно до вимог Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» подала пакет документів для проходження процедури продовження ліцензії, одним із етапів якої є громадські слухання. Після гострих дискусій громада Борислава із деякими зауваженнями підтримала виробничу діяльність «Укрнафти» на території міста. Застереження та пропозиції, напрацьовані учасниками робочої групи, у склад якої увійшли представники громадськості, депутати та працівники виконкому Бориславської міської ради, а також відомі мешканці міста у минулому знані нафтовики, стали предметом гострих дискусій і під час виїзної наради у вівторок 10 липня. Суть у тому, що учасники робочої групи вважають, що виконання «Укрнафтою», як господарюючого суб’єкта, напрацьованих рекомендацій дозволить зменшити негативний вплив діяльності нафтовиків на довкілля та життя міста. Відтак не слід вбачати чогось дивного у тому, що ці рекомендації стали предметом гострої дискусії також і під час виїзної наради, модератором якої виступала «Укрнафта».

За програмою учасники виїзної наради після вступного інструктажу з охорони праці та короткої історичної довідка про зародження і розвиток нафтовидобутку у Бориславі, а також виробничої діяльності НГВУ «Бориславнафтогаз» у супроводі виконавчого віце-президента з питань видобутку та переробки ПАТ «Укрнафта» Маврікія Калугіна та директора бізнес-підрозділу (Захід) Олега Мальчика відвідали ланку з видобутку нафти і газу «747», що знаходиться у міському парку культури і відпочинку Борислава, де нафтовики мали можливість наочно познайомити учасників наради з видобутком нафти на малодебітних свердловинах та процесом вакуумного відбору нафтового газу. Далі за програмою були відвідини нафтозбірного пункту «Фош», знайомство із процесом збору нафти та роботою вакуумних компресорних станцій, а також огляд старих нафтових копанок за межами ліцензійної діяльності ПАТ «Укрнафта» з неконтрольованими викидами нафти в річку Тисмениця. Підсумком виїзної наради стало обговорення на основі побаченого можливих шляхів вирішення екологічних проблем Борислава та діяльності виробничих структурних підрозділів «Укрнафти» на території міста.

Окрім Маврікія Калугіна та Олега Мальчика, «Укрнафта» на нараді була представлена начальником управління взаємодії з державним сектором Ольгою Магалецькою, в.о. операційного менеджера НГВУ «Бориславнафтогаз» Володимиром Валагою, начальником цеху видобутку нафти і газу №1 НГВУ «Бориславнафтогаз» бізнес-підрозділу (Захід) ПАТ «Укрнафта» Володимиром Шахуновим та начальником цеху капітального ремонту свердловин № 2 Ігорем Мартиняком, майстром бригади № 2 Олегом Корольком та фахівцем з адміністративно-господарських питань – науковим працівником Музею нафтової і газової промисловості України при НГВУ «Бориславнафтогаз» Олегом Микуличем. Львівську облдержадміністрацію на виїзній нараді представляли заступник директора департаменту паливно- енергетичного комплексу та енергозбереження Михайло Грет та заступник начальника управління – начальник відділу нафтогазової промисловості Андрій Локтєв. Борислав на виїзній нараді був представлений міським головою Ігорем Яворським, депутатами міської ради та значною кількістю громадських активістів. Участь у роботі виїзної наради правління «Укрнафти» на Бориславському нафтогазоконденсатному родовищі приймав також Народний депутат України від Дрогобиччини Богдан Матківський.

За даними «Укрнафти» у Бориславі сьогодні працюють наступні структурні підрозділи: НГВУ «Бориславнафтогаз», Бориславська центральна база виробничого обслуговування, Полтавська воєнізована частина, Бориславська група управління будівельних робіт «Будсервіс» НГВУ «Долинанафтогаз», Бориславська дільниця кріплення свердловин Долинського тампонажного управління та Бориславське виробництво Долинського ГПЗ. За 2017 рік надходження від «Укрнафти» до бюджету міста склали 34 млн. грн., що становить 8,7% від загального бюджету міста. Компанія сплачує до місцевого бюджету ПДФО, плату за оренду землі, земельний податок, податок на нерухоме майно, а з початку 2018 року ще і частину рентних платежів. Товариство в повному обсязі відраховує всі податки до державного та місцевих бюджетів.

На території Бориславського родовища «Укрнафта» на даний момент реалізує проект консолідації нафтосервісних підрозділів. Проектом передбачено, що Бориславська центральна база виробничого обслуговування втрачає статус відокремленого підприємства і переходить у адміністративне підпорядкування єдиного «Управління нафтопромислового сервісу», центральний офіс якого з метою поліпшення логістики буде розміщений у м. Долина Івано-Франківської області. Процес зміни організаційної структури «Укрнафти» не передбачає зміни структурних підрозділів, де будуть збережені робочі місця і, відповідно, заробітна плата працівників. Проблема полягає у тому, що через інтеграцію БЦБВО до централізованої структури бюджет Борислава може втратити ПДФО в обсязі 5,4 млн. грн. на рік. Ця сума буде сплачуватись за місцем реєстрації Управління нафтопромислового сервісу і становить приблизно 4,6% від дохідної частини бюджету міста (116,4 млн. грн.) або 1,5 % від загального бюджету Борислава на 2018 рік, який складає 350 млн. грн. Разом з тим інші підрозділи «Укрнафти» і надалі сплачуватимуть місцеві податки та платежі до бюджету Борислава.

Власне, втрата частини бюджетних надходжень через інтеграцію Бориславської ЦБВО у структуру єдиного «Управління нафтопромислового сервісу» із адміністративним центром у м. Долина Івано-Франківської області стала для міста нафтовиків своєрідним бікфордовим шнуром, що спричинив вибух громадського невдоволення діяльністю «Укрнафти» на території Борислава.

Слід зазначити, правління «Укрнафти» перед реалізацією проекту консолідації нафтосервісних підрозділів офіційно задекларувало, що з розумінням ставиться до бажання бориславської громади зберегти в себе доходи від ПДФО. Проте чинне українське законодавство передбачає, що сплата ПДФО має відбуватися за місцем реєстрації нового відокремленого підрозділу. Щоб вирішити це питання і сплачувати ПДФО за місцем роботи працівників, компанія запропонувала внести зміни до Податкового кодексу та інших законодавчих актів. Вирішення даного питання належить до виключної компетенції Верховної Ради України.

Другою і, можливо, найбільш болючою проблемою Борислава є загазованість. Видобуток вуглеводнів на Бориславському родовищі триває давно. Розробку родовища було розпочато ще у ХVIII ст. з допомогою шурфів-колодязів. Першим критерієм пошуку нафти були безпосередні виходи вуглеводнів на поверхню. Потім бурилися свердловини. У 1886 році на Бориславському родовищі ударним способом була пробурена перша свердловина. Згодом почали застосовувалися більш ефективні технології обертового буріння.

Особливості геологічної будови Бориславського родовища обумовлюють умови, за яких пластові флюїди можуть виходити на земну поверхню. Гірничі виробки, які будувалися на родовищі у ті давні часи – шурфи, колодязі, а також свердловини без цементажу – не ліквідовувалися належним чином і зараз вони є шляхами міграції вуглеводнів і спричиняють вихід пластових флюїдів на поверхню. За часів інтенсивної розбудови міста Борислава, будівництво велося із грубими порушеннями будівельних норм та правил. Будинки будувалися в місцях наближених гірничих виробок, а іноді безпосередньо на них, що зараз і створює екологічні проблеми для міста.

За відсутності державної підтримки сьогодні ПАТ «Укрнафта» несе основний тягар боротьби із загазованістю Борислава і по-суті утримує систему дегазації родовища, яка включає 2 вакуумно-компресорні газові станції, 110 км трубопроводів, 468 дегазаційних свердловин, 345 шурфів для збору нафти та води. Виробничими підрозділами компанії щоденно збирається близько 60 тис. м3 газу. Проте дегазаційна система не охоплює шахти для видобутку озокериту та всі шурфи, кількість яких складає більше 12-ти тисяч і які знаходяться поза межами ліцензійної ділянки Бориславського родовища та є суттєвим джерелом забруднення довкілля викидами газу.

Держава мала би співфінансувати роботи із дегазації Борислава за окремою програмою, як це відбувалося раніше. Проте наразі лише «Укрнафта» самостійно виділяє кошти на ці заходи На боротьбу із загазованістю міста компанія спрямувала 22 млн. дол. США за останні 10 років. Жодної копійки на ці потреби із Державного бюджету не виділено. Більше того, за твердженням депутатів Бориславської міської ради з Екологічного фонду Львівщини у 2018 році для моніторингу забруднення довкілля у місті нафтовиків кошів не передбачено, хоч усі попередні роки це робилося.

Та, мабуть, найцікавішим моментом знайомства із Бориславським родовищем стали відвідини декількох нафтових копанок (ям чи, правильніше, криниць), розташованих за межами ліцензійної ділянки «Укрнафти з неконтрольованим виходом нафти і газу на земну поверхню, що спричиняють забруднення річки Тисмениця та загазованість довкілля.

На жаль, наочне знайомство із проблемами нафтовидобутку та відбору попутного нафтового газу із свердловин не зняло запалу та бажання у деяких громадських активістів перекласти за це відповідальність на плечі «Укрнафти» чи просто скористатися ситуацією і, даруйте за відвертість, «попіаритися» на болючій для усіх мешканців міста Борислава темі.

Проте після доволі «гарячих» дебатів та активного обговорення проблемних питань у підсумку учасникам виїзної наради все ж вдалося вийти на компромісне рішення щодо входження до робочої групи офіційних представників ПАТ «Укрнафта». Вказана група була сформована напередодні громадських слухань із представників місцевої влади, депутатського корпусу, громадських організацій та активістів, науковців, нафтовиків та відомих бориславців, які сьогодні працюють у галузі нафтовидобутку.

Вказана група була сформована напередодні громадських слухань із представників місцевої влади, депутатського корпусу, громадських організацій та активістів, науковців, нафтовиків та відомих бориславців, які сьогодні працюють у галузі нафтовидобутку.

За висловом Народного депутата України Богдана Матківського, завданням робочої групи, окрім напрацювання конкретних пропозицій, спрямованих на поліпшення стану довкілля, є також опрацювання питання щодо надання Бориславу статусу унікального міста, що збудоване безпосередньо на діючому нафтогазовому родовищі. Результати напрацювання робочої групи, на переконання нардепа, повинні стати своєрідною дорожньою картою для всіх суспільних інституцій – як влади, так і ПАТ «Укрнафта», а також лягти в основу рішень, які будуть спрямовані на вирішення проблем Борислава, як єдиного міста у світі, на території якого проводиться нафтогазовидобуток.

Виконавчий віце-президент з питань видобутку та переробки ПАТ «Укрнафта» Маврікій Калугін високо оцінив результати виїзної наради, що проводилася з ініціативи правління «Укрнафти» на Бориславському нафтогазоконденсатному родовищі за участі усіх зацікавлених сторін. На переконання виконавчого віце-президента «Укрнафти», головним досягненням наради став той факт, що нафтовикам чи не вперше вдалося зібрати для обговорення та вирішення екологічних проблем Борислава усі зацікавлені сторони – починаючи від представників міської громади і закінчуючи Народним депутатом України від Дрогобиччини Богданом Матківським. «Ніхто не заперечує, – зазначає Маврікій Калугін, – що проблеми на Бориславському родовищі є. Ці проблеми необхідно вирішувати спільними зусиллями, а не лукавити один з одним, перекладаючи відповідальність на чиїсь плечі».

Дієвим інструментом для вирішення існуючих екологічних проблем Борислава, на думку виконавчого віце-президента, може стати робоча група, створена при Бориславській міській раді, у яку ПАТ «Укрнафта» уже цього тижня делегує своїх уповноважених представників. Маврікій Калугін відверто говорить, що Укрнафта зацікавлена у тому, щоб вирішити питання ефективного використання попутного нафтового газу на Бориславському родовищі.

– У минулому 2017 році, – наголошує виконавчий віце-президент «Укрнафти», – для вирішення питань загазованості Борислава у бюджеті компанії було закладено 25 млн. грн., а фактично використано більше 32 млн. грн. На 2018 рік для вирішення питань загазованості у бюджеті «Укрнафти» закладено 32 млн. грн. Це кошти, які призначені для виконання планових робіт. Проте, я думаю, – продовжує Маврікій Калугін, – компанія може виділити значно більші кошти чи, як говорили учасники наради, перенаправити їх у найбільш важливі та пріоритетні місця, які дозволять вирішити проблему по-суті. Якщо мені, для прикладу, скажуть, – наголошує виконавчий віце-президент: «Маврікій, для ліквідації аварії мені необхідно коштів на 15-20 % більше», і обґрунтовано доведуть, що це вирішить проблему, то я буду не тільки за, але й думаю, що зможу переконати правління «Укрнафти», що це необхідно робити.

За твердженням Маврікія Калугіна, Бориславське нафтогазоконденсатне родовище має значні перспективи розвитку. «У Бориславі, – розповідає виконавчий віце-президент «Укрнафти», – необхідно бурити нові свердловини та удосконалювати відбір рідини і навіть застосовувати технологію запомповування у нафтоносні пласти спеціальних розчинів, які збільшують їхню нафтовіддачу. Але як ці сучасні технології можна застосовувати на родовищі у Бориславі, коли тут не можна пробурити нової свердловини?!».

Основною проблемою Бориславського родовища сьогодні є видобуток нафтового газу. Нині «Укрнафта» сплачує рентні платежі за значні об’єми повітря, вміст якого у попутному нафтовому газі суттєво перевищує 30 %. Це прямі збитки, бо значна частина відібраного із родовища газу – повітря. Якщо б на рівні держави був ухвалений спеціальний закон, який би зменшував розмір рентної плати з кубометра відібраного газу або на рівні держави зовсім скасував рентну плату за видобуту газоповітряну суміш із Бориславського родовища, то, відповідно, ці кошти можна було б перерозподілити для вирішення потреб громади. «У Бориславі, наголошує віце-президент, «Укрнафта» не здійснює розробку нафтового родовища у прямому розумінні слова. Це швидше ліквідація аварійної ситуації, що породжена особливостями геологічної будови самого родовища і пов’язана із виходом пластових флюїдів на поверхню.» Ухвалення окремого закону по Бориславському родовищу дозволило б вирішити найскладнішу проблему Укрнафти – рентабельності відбору попутного нафтового газу на Бориславському родовищі і відповідно вирішило найболючішу проблему міста – загазованості.

Міський голова Борислава Ігор Яворський також позитивно сприймає посилену увагу Народних депутатів України Олега Березюка та Богдана Матківського до проблем Борислава. «Як би ми сьогодні не сприймали екологічні проблеми Борислава, – наголошує очільник міста нафтовиків, – їх вирішення на рівні Бориславської міської ради, як органу місцевого самоврядування, чи ПАТ «Укрнафти», як господарюючого суб’єкта, не можливе. Без втручання та фінансової підтримки держави нам не обійтися. І це добре, що Народні депутати приймають активну участь в цьому. Я впевнений, що коли є думка громади, чітка позиція органів місцевого самоврядування розуміння ситуації з боку господарюючого суб’єкта та підтримка на рівні Верховної Ради Україні, ми здатні у процесі перемовин вийти на рішення, яке задовольнить усі сторони. Наразі процес перемовин триває, але усі сторони уже усвідомлюють, що без втручання держави проблеми, пов’язані із подоланням наслідків тривалого нафтовидобутку на території Борислава вирішити не вдасться. Тому подальший розвиток подій, як і майбутнє єдиного в світі міста, збудованого безпосередньо на нафтогазовому родовищі, залежить уже від активної позиції депутатів Верховної Ради України».

Петро МАГУР