//Борислав має джерела, щоб стати успішним містом

Борислав має джерела, щоб стати успішним містом

Борислав має джерела для використання, себто видобування нафти, газу, озокериту і мінералізованої води, передусім, «Нафтусі» і пластових вод нафтових покладів. У Трускавці видобуток нафти, газу та озокериту зупинили давно. У 1884 році на території нині відомого далеко за межами України курорту видобувалося 3000 центнерів озокериту та 4850 нафти. У Східниці розробка земних надр також підходить до завершення. Сьогодні на східницьких теренах експлуатується до 10 нафтових свердловин, хоч колись їх було майже півтори тисячі, а видобуток з них становив близько 30 тонн нафти на рік. Це при тому, що з надр родовища видобуто з поза-позаминулого сторіччя більше 4 млн. тонн. і Східницьке родовище є першим родовищем на території сьогоднішньої України, де у 1896 році було досягнуто рівня видобутку нафти у 100 тисяч тонн.

Інша річ Бориславські скарби, які неухильно виснажуються і занехаюються. Все це бачимо на прикладі втрати озокеритової шахти та численних фейків про можливе відновлення її роботи. Обсяги нафтовидобутку в Бориславі від максимального рівня у 1909 році до нині знизилися майже у 100 разів, проте навіть при таких стрімких темпах падіння, сьогодні він становить ще порядка 20 тисяч тонн на рік нафти (а ще у 1958 році видобувалося 212,6тис.тонн нафти та 88,5млн. м3 газу) і в чотири-п’ять разів більше пластової води, але найбільш важливе – розчинний, себто супутний нафтовий газ, що видобувається в обсязі також порядка 20 мільйонів кубічних метрів на рік (60-70 тис.м3/добу).

Є у Бориславі і відомі та використовувані споконвіку джерела мінералізованої води «Нафтуся», які у різний час використовувані по-різному.

Позатим кругом Борислава узаконені курортні округи Трускавця і Східниці, що мають подібну історію гірничо-промислового розвитку.

Трускавець має мінеральну воду «Нафтусю», має затверджене міністерське положення № 614 від 16. 12. 1982 р. «Про курорт Трускавець», має ще до цього, 10 жовтня 1975 року, узаконені зони санітарної охорони мінеральної води округу, має інфраструктуру для лікування і відпочинку тощо. А колись мав гірничі виробки (шахточки, ями-копанки, колодязі та шахти, згодом свердловини) для видобутку нафти і озокериту. І невипадково саме у Трускавці оселився перший державний інспектор Австрійського уряду з контролю за їх видобутком, – Й. Геккер після прийняття у 1810 році першого у світі закону про признання дозволів (привілеїв) на видобуток нафти і озокериту. Саме у Трускавці нині немає і сліду від тих давніх гірничих споруд, зате є вілли, санаторії, пансіонати, дельфінарій, бювети з водою «Нафтуся», у т. ч. на різну температуру вживання та гідрогеологічна режимно-експлуатаційна станція тощо.

Трохи пізніше були узаконені зони санітарної охорони у Східниці, 20 червня 1978 року. Згодом указом Президента України від 22  квітня 1998 р. N 93 (93/98-рп ) «Про розвиток курорту Східниця» були окреслені основні завдання становлення бальнеологічно-лікувального курорту. А далі, Постановою КМ України №141 від 4 лютого 1999 р. затверджено «Програми розвитку курорту Східниця». Позатим у Східниці був період з видобутком понад 100 тисяч тонн нафти на рік на зламі ХІХ та ХХ століть, себто теж були нафтові колодязі та сотні свердловин ударного способу буріння, а відтак з нецементованими обсадними колонами, які не вплинули на поклади мінеральної води.

Нині у Східниці маємо розвій курортної інфраструктури: будуються пансіонати, вілли, аквапарки і, звичайно, облаштовуються бювети джерел різного бальнеологічного спрямування мінеральних вод, у т. ч. і «Нафтусі». Уже в цьому році в курортному селищі розпочалося купання в новозбудованому сучасному аквапарку з вхідним білетом 350 грн.

Бориславу також треба йти в ногу з сучасністю і, окрім завершальної стадії дорозробки нафтогазового родовища, створювати бювети для лікувальної води «Нафтуся», а в майбутньому аквапарк з окремим басейном пластової води (соленої води), яка за лікувальними властивостями, враховуючи вміст йоду, брому та органіки, є унікальною.

Колись нафтові поклади принесли славу Бориславу і спричинилися до інтенсивного розвитку Дрогобича, Стрия і навіть Львова. Однак багаті на вуглеводні надра майже нічого корисного не дали і не дають сьогодні Бориславу. І тут, очевидно, ховається основний парадокс Борислава. Єдине місто у світі, що розташоване над нафтогазовими покладами, має міську раду (владу), будинок якої опалюється котельнею з використанням деревини.

Не можна забувати, що Бориславськими надрами користуються, тобто мають відповідні документи, окрім «Укрнафти», ще і власники спецдозволів на розробку «Південно-Бориславської ділянки» та «Північно-Бориславську площі».Але, знову ж таки, це жодним чином не позначилося на соціально-економічному розвитку міста.

Усі питання розвитку Борислава лежать в кількох площинах.

Перш за все в площині тренду світового розвитку енергетичної галузі найбільш розвинутих країн світуз акцентом на відмову від бензинових двигунів у 2050 році; особливостями дорозробки виснажених покладів нафти з аномально низькою пластовою енергією, високою обводненістю продукції і високими затратами на її видобуток у Бориславі (друга площина); і нарешті третя площина, яка пов’язана з політичною кон’юнктурою та не дозволяє мати пільги для розвитку нашого міста, як території, що потерпає від довготривалої експлуатації надр, а також техногенного та геогенного шкідливого впливу тривалого видобутку вуглеводнів на довкілля. Дивно, що таке твориться від початку ХХІ сторіччя.

Для прикладу, в Англії через відомі світові отруєння спецгазом кількох людей уряд Великобританії надав графству фінансову допомогу для подолання можливих наслідків шкідливого впливу отруйного газу на організм людей та довкілля. Читаємо повідомлення: «Уряд Великої Британії оголосив про надання 5 мільйонів фунтів стерлінгів (5,6 мільйонів євро) в графстві Вілтшир, де сталися отруєння речовиною «Новачок».

Як повідомляється на сайті британського уряду, кошти спрямовані на підтримку бізнесу і туризму, забезпечення непередбачених витрат через інциденти в Солсбері і Еймсбері.

«Люди Солсбері та Емсбері показали неймовірну стійкість у березні, так і з огляду на трагічні події минулого тижня. Уряд буде в повному обсязі підтримувати місцеву громаду, і цей пакет фінансування забезпечить постійні потреби у відновленні», – сказала британський прем’єр Тереза Мей.

А що маємо ми, мешканці Борислава, що потерпаємо від загазованості території міста, від негативного впливу тривалого видобутку вуглеводнів на довкілля через дорозробку нафтогазового родовища?!

Любомир МИХАЛЕВИЧ