//Люди – ключовий фактор успіху будь-якого бізнесу

Люди – ключовий фактор успіху будь-якого бізнесу

За останні два роки всередині ПАТ «Укрнафта» відбулися суттєві зміни в організації та веденні бізнес-процесів. У Компанії сформовано два бізнес-підрозділи – Схід і Захід. Виповнюється рік, як керівником західного бізнес-підрозділу став Олег Мальчик, який з 2015 року і дотепер очолює СП «УкрКарпатойл» ЛТД. Йому є чим пишатися. Нафтовики Заходу виконують нинішній план з видобутку нафти, конденсату, газу та план з виробництва скрапленого газу, незважаючи на зношеність основних активів, нестачу передових технологій та перешкоду з боку окремих державних органів. Напередодні професійного свята працівників нафтової, газової та нафтопереробної промисловості Олег Васильович коротко поділився здобутками та труднощами сьогодення нафтовиків Заходу з поглядом у майбутнє.

– Олеже Васильовичу, назвіть, будь-ласка, стратегічні пріоритети для керівництва ПАТ «Укрнафта» на 2018 рік

– Наприкінці 2017 року Компанія виконала низку важливих завдань, пов’язаних з внутрішньою трансформацією та оптимізацією бізнес-процесів. Оптимізовано систему управління виробничими підрозділами в рамках бізнес-підрозділів на Сході і Заході. Зокрема, до складу Західного бізнес-підрозділу ввійшли виробничі потужності трьох нафтогазовидобувних управлінь – «Надвірнанафтогаз», «Долинанафтогаз», «Бориславнафтогаз» і Долинський ГПЗ (газопереробний завод). У нас визначена стратегія та багато амбітних планів, але першочерговим завжди для Компанії є своєчасна виплата заробітної плати співробітникам, модернізація обладнання і збільшення інвестицій, відновлення темпів виробництва та збільшення обсягів видобутку вуглеводнів, сплата податків і рентної плати.

– З якими проблемами довелося зіткнутися цього року?

– Так, як і торік, Компанія зіткнулася з проблемою непродовження 27 спецдозволів на користування надрами,в цьому числі десять з них у західному регіоні. Ми активно працюємо над продовженням терміну дії ліцензій на видобування вуглеводнів. ПАТ «Укрнафта» вчасно подала Державній службі геології та надр відповідно до вимог законодавства повні пакети документів. Ми першими в Україні пройшли запроваджену з цього року процедуру громадських обговорень з оцінювання впливу на довкілля планової діяльності та отримали позитивні висновки. Рішенням окружного адміністративного суду м. Києва від 25. 01. 2018 року визнано, що невидача продовжених спеціальних дозволів та неприйняття Держгеонадра рішення про відмову у їх видачі протягом 45 днів з моменту отримання заяв ПАТ «Укрнафта» про продовження строків дії є протиправною бездіяльністю суб’єкта владних повноважень. Постановами Верховного Суду від 21. 08. 2018 року та Київського апеляційного адміністративного суду від 31. 05. 2018 року це рішення залишено без змін.

– Через неналежне виконання зобов’язань зі сторони ПАТ «Укрзалізниця» взимку та влітку цього року неодноразово відбувалися зриви поставки вагонів-цистерн для вивезення товарної нафти, видобутої на родовищах НГВУ «Надвірнанафтогаз». Так, у серпні ситуація з недостачею вагонів-цистерн сягнула критичної точки, що призвело до призупинення видобування вуглеводнів із кількох десятків свердловин, внаслідок чого нафтовики підприємства недовидобули 247 тонн нафти та 170 тис. мᶟ газу.

– Виникають також непорозуміння з місцевими органами влади щодо земельних питань. Здебільшого вони вирішуються шляхом перемовин, але є моменти, коли доводиться відстоювати свої правова в судах. Завдячуючи професіоналізму наших юристів, в судовому порядку ми підтверджуємо законність своїх позицій.

– А ще в даний час, коли розпочались передвиборчі перегони, деякі політичні сили на темі «Укрнафти» намагаються здобути дивіденди.

– З якими фінансовими та виробничими результатами нафтовики бізнес-підрозділу (Захід) зустрічають професійне свято?

– Незважаючи на адміністративні труднощі, ми націлені не лише стабілізувати, а й нарощувати видобуток української нафти. За сім місяців 2018 року працівники усіх трьох нафтогазовидобувних управлінь західного регіону при злагодженій та високопрофесійній роботі видобули майже 280 тис. тонн нафти і конденсату та близько 175 млн. м ᶟ газу, що на 6,5 % та на 2,8 % відповідно більше, ніж в аналогічному періоді минулого року. Цих показників досягнуто за рахунок проведення певних організаційно-технічних заходів. Зокрема, завдяки успішній реалізації програми капітальних ремонтів 10-ти свердловин та операцій з інтенсифікації видобутку, оптимізації роботи свердловин і введення в експлуатацію свердловин з без дії минулих років, за 7 місяців 2018 року збільшено видобування нафти на 20 тис. тонн і газу – на 7 млн. мᶟ. Успішно виконує поставлені завдання з переробки газу Долинський ГПЗ.

Сподіваємось на приріст у видобутку вуглеводнів після буріння свердловин на Верхньомасловецькому родовищі у Львівській області та від проведення запроектованих десяти операцій потужного гідророзриву пласта (ПГРП), котрі через низку причин не проводили кілька років. Для підтвердження доцільно сказати, що з числа запланованих цих операцій наразі у п’яти свердловинах БП (Захід) уже проведено ГРП з відповідним ефектом. Завдяки проведенню цих геолого-технічних заходів на свердловинах нам вдається суттєво збільшувати їхній дебіт. Враховуючи отримані виробничі ефекти від проведених таких операцій у кінці 2017 р. та спочатку 2018 р., нині керівництвом Компанії розглядається питання про додаткове проведення ГРП цього року ще на п’яти свердловинах західного нафтопромислового регіону. Тож наші дії підтверджують визначені пріоритети, а саме – відновлення темпів виробництва і збільшення видобутку вуглеводнів.

– Відоме народне прислів’я говорить, що діло майстра величає. Тож напередодні професійного свята назвіть, пане Олеже, тих, хто служить взірцем у праці серед нафтогазовидобувників Заходу.

– У нашому великому колективі, який налічує 4752 працівників, видобутком нафти і газу займаються високопрофесійні, відповідальні фахівці. Щоб перелічити кращих з кращих, газетної сторінки буде замало. Багато з числа працюючих у бізнес-підрозділі (Захід) зробили вагомий внесок у розвиток своїх підприємств та нафтогазовидобувної галузі держави в цілому і заслуговують щирої пошани. До взірцевих нафтовиків, котрі удостоюються високих нагород, слід віднести:

– від НГВУ «Надвірнанафтогаз»: Роман Веприняк, оператор з підземного ремонту свердловин; Іван Лавра, електрогазозварник прокатно-ремонтної дільниці експлуатаційного обладнання; Ярослав Жуков, оператор цеху № 1 ВНГ;

– від НГВУ «Долинанафтогаз»: Василь Криховецький, оператор зневоднювальної та знесолювальної установки цеху підготовки та перекачування нафти; Василь Ленгевич, токар прокатно-ремонтного цеху експлуатаційного обладнання; Василь Головатий, оператор з підземного ремонту свердловин ЦК ПРС;

– від НГВУ «Бориславнафтогаз»: Мирон Піцик, бурильник капремонту свердловин ЦК ПРС; Володимир Андрущакевич, машиніст агрегату для обслуговування нафтопромислового устаткування ЦТТ.

– Якими фактами і цифрами характеризуються інвестиції в людей з боку правління ПАТ «Укрнафта»?

– Без сумніву: люди – ключовий фактор успіху будь-якого бізнесу.

З 01 квітня 2018 року в «Укрнафті» запроваджено нову систему оплати праці та преміювання. В основі змін лежить перехід до грейдової системи оплати праці (тобто керівники, інженерно-технічні працівники, робітники віднесені до певних рівнів – грейдів). В основу нової системи преміювання входять результати ключових показників ефективності (КПЕ) відповідно до піврічної оцінки роботи. Керівництво Компанії в середньому на 35% підвищило оклади і тарифні ставки працівників. Як наслідок, збільшилася матеріальна допомога при виході у відпустку та інші компенсаційні виплати. Це забезпечило суттєве зростання доходу наших працівників.

Такі підходи стимулюють співробітників акціонерного товариства до активності та відповідальності. Кожен знає, що від нього очікується в роботі. Тож вересень буде щедрий на виплату піврічної премії. Тим паче у другу неділю першого місяця осені припадає професійне свято нафтовиків.

Завдяки зміні структури нафтової Компанії до нас прибули активні та ініціативні молоді фахівці, які змогли отримати робоче місце та реалізовувати свій потенціал.

– Яким чином оновлюється транспортний парк? Його ефективність у виробничому процесі?

– Керівництво ПАТ «Укрнафта» здійснює заходи щодо спрямування немалих коштів на оновлення комп’ютерного обладнання, спецтехніки, автомобільного парку для структурних одиниць компанії. Лише у першому півріччі поточного року закуплено і передано для транспортного парку бізнес-підрозділу (Захід) 24 автомобілі марки «Міцубісі» з вантажною платформою, які обслуговують процес нафтогазовидобутку. Зокрема, для НГВУ «Надвірнанафтогаз» – 11, для НГВУ «Долинанафтогаз» – 7, для НГВУ «Бориславнафтогаз» – 6 транспортних одиниць. Крім цього, структурні одиниці західного нафтопромислового регіону отримали дев’ять КРАЗів, 2 самоскиди, екскаватор і грейдер.Заплановано закупити іншу спецтехніку у відповідності до затвердженого бюджету ПАТ «Укрнафта» на 2018 рік. З ініціативи керівництва компанії в Надвірнянському нафтогазовидобувному управлінні на всіх автомобілях встановлено GPSтрекери – це очі виробництва. До кінця року цим обладнанням буде облаштовано автопарк НГВУ «Долинанафтогаз». Здійснений комплекс заходів дав змогу зменшити транспортні витрати та забезпечити ефективне використання автомобілів.

– Відомо, що «Укрнафта» періодично перебуває в складних взаємовідносинах з державними органами. Чи відчуваєте підтримку територіальних громад у вирішенні виробничих проблем? Чим корисні нафтові підприємства для місцевих спільнот?

– Ми завжди вдячні громадам за їх підтримку. Компанія повсякчас намагається бути добрим сусідом та партнером місцевим спільнотам. Адже підтримка територіальних громад – один з головних бізнес-принципів «Укрнафти». Ми не можемо стояти і ніколи не стояли осторонь соціальних проблем місцевих громад, на територіях яких здійснюється видобуток вуглеводнів. Керівництво бізнес-підрозділу (Захід) намагається завжди чути їх голос і надавати благодійну допомогу у вирішенні соцпроблем. На звернення територіальних громад «Укрнафта» здійснює безоплатну допомогу у вигляді надання відпрацьованих штанго та трубоматеріалів, надає інші господарські послуги.

Цьогоріч ми повністю сплачуємо всі поточні податки, які наповнюють бюджети усіх рівнів. Наша Компанія – п’ятий найбільший платник податків у країні.

Бізнес-підрозділом (Захід) в особі ПАТ «Укрнафта» за 7 місяців 2018 року сплачено до бюджетів різних рівнів 1527 млн. грн. податків, в тому числі 1387 млн. грн. рентної плати. Ці обов’язкові збори виросли на 19 % відповідно до такого ж періоду минулого року. Зокрема, до місцевих бюджетів надійшло 196 млн. грн., в тому числі – 64,7 млн. грн. ренти від видобутку вуглеводнів. Надходження до місцевої казни на 74 % більші, ніж за 7 місяців попереднього року. Основна причина такого зростання – це впроваджені з 2018 року зміни принципу розподілу рентної плати, за якими 5% спрямовується до місцевих бюджетів. Звичайно, фінансові надходження до місцевих бюджетів позитивно впливають на життєдіяльність соціальних інфраструктур населених пунктів, покращують добробут громад.

– На завершення розмови прошу Вас висловити вітання нафтовикам з нагоди їх професійного свята.

– Шановні колеги! Враховуючи величезну роль нафти і газу в економіці держави, ви заслуговуєте найдорожчих подяк, найкращих вітань і найщиріших побажань. Хай у серці й душі панує натхнення і любов до благородної праці нафтовика.

Бажаю міцного здоров’я, миру, радості та щастя сьогодні і назавжди!

Розмову вів
Михайло МИЦУС