//140-річний ювілей храму Собору Іоана Хрестителя став святом всього Борислава

140-річний ювілей храму Собору Іоана Хрестителя став святом всього Борислава

Архиєрейською Святою Літургією відзначила громада мікрорайону Губич храмовий празник та 140-літний ювілей парафіального храму – Собору Іоана Хрестителя. Зведений у 1879 році під керівництвом пароха о. Андрія Скобельського Собор Іоана Хрестителя на Губичах сьогодні є найстарішим храмом Борислава. Розписи в іконостасі найімовірніше виконав відомий український художник і маляр Ігнат Гнатковський (Гнат Гнаткевич 1854 – 1900). З часу хрещення парафіяльний храм Собору Іоана Хрестителя не припиняв своєї душпастирської місії та був одним із центрів духовного життя не лише Губич, а й усієї бориславської громади. Відтак не слід вбачати чогось дивного у тому, що храмовий празник губичан, який відзначається Нижніми Губичами уже 140 років поспіль 20 січня на наступний день по Святому Богоявленні як Собор чесного і славного пророка, Предтечі та Хрестителя Господнього Івана, став святом для усього Борислава.

Святкові заходи з нагоди 140-літнього ювілею Собору Іоана Хрестителя розпочалися урочистою зустріччю правлячого архиєрея Самбірсько-Дрогобицької єпархії Владики Ярослава (Приріза), який спільно із парохом Губич о. Святославом Городецьким здійснив чин освячення автомобіля, який відправляли на допомогу нашим воїнам у зону бойових дій бориславські волонтери.

Позашляховик «OPEL Frontera» став ще одним автомобілем, який відправився з Борислава на Донбас. Трохи згодом від відомого у місті волонтера Олега Когута я довідався, що покупка цього автомобіля стала можливою завдяки жертводавцям – киянину Володимиру Строгану та мешканки Борислава Роксолани Левицької. А технічне обслуговування позашляховика перед відправкою на фронт допомогли провести Генадій Оршак, Анатолій Кузьо, Роман Пашко, Валентина Фецяк, Юрій Федрак, Максим Грицай та п. Петро, за що координатори-волонтери Олег Когут та Олег Савчак разом із військовиками, які приїхали до Борислава за автівкою, висловлюють їм щиру вдячність.

Відразу після чину освячення авто, наповнене продуктами харчування, засобами особистої гігієни, медикаментами та дитячими малюнками, відправилось на фронт до вояків 24-ої окремої механізованої бригади імені Данила Галицького, а учасники урочистостей – на Святу Архиєрейську Літургію, яку відправив Кир Ярослав спільно із священиками Бориславського деканату Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ.

На Святій Літургії з нагоди храмового празника та 140-річчя Собору Іоана Хрестителя були присутні не лише губичани, а й чимало уродженців мікрорайону, які в силу життєвих обставин живуть сьогодні у різних куточках Борислава чи у інших містах та селах краю, але продовжують підтримувати тісні контакти із громадою та вважають себе парафіянами храму Іоана Хрестителя, у якому, власне, для кожного з них відбулося таїнство входження до Церкви та народження для вічного життя у Царстві Божому.

З нагоди 140-річного ювілею храму та 25-річчя утворення Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ Владика Ярослав (Приріз) нагородив пароха Губицької парафії о. Святослава Городецького нагрудним хрестом з оздобою, а 50 найактивніших прихожан за їх бескорисну працю на благо церкви та велику любов до Бога отримали грамоти, у яких Владика складає подяку церковному братству та сестринству, жертводавцям, майстрам, робітникам та усім тим, хто своїми молитвами, пожертвами та працею долучається до оновлення та оздоблення храму.

– Коли Господь обходить землю з колядою, днесь до небесної високості ми занесли спільно та сукупно світло Різдва і Богоявлення з-під склепіння цього найдавнішнього в Бориславі храму.– наголосила від імені усієї громади у подячному слові, адресованому Владиці Ярославу за участь у святковій молитві з нагоди 140-літнього ювілею храму в день Собору Предтечі і Хрестителя Господнього Іоана, парафіянка Марія Голуботовська. – Як і 140 років тому, ми, представники губицької громади, просимо Господа того самого: Божої ласки, Божої опіки, утвердження у вірі, відродження нашої національної самобутності. 140 років приходив наш нарід до цього храму, приходив, приносячи Господу себе, свої радості і болі, свої надії і припущення. І, мабуть, кожен подтвердить, що всі, хто богослужив тут чи просто приходив з сокрушенним і відкритим серцем до цього Божого дому, відчували, що саме тут є найбезпечніше, бо у цьому храмі людська душа є на Долонях Господніх. Всім тут було дуже добре. Видно, що велика сила Божої ласки та опіки панувала над цим храмом, бо жоден ворожий режим не міг зачинити двері цього дому Господнього упродовж усіх 140 років його служіння громаді. Ми вдячні священикам, які долучилися до цієї молитви і запросили на це богослужіння своїх парафіян. Сьогодні той день, коли ми звершуємо науку блаженної пам’яті Любомира Гузара: «Ми дуже сильні, як будемо творити добро, як будемо старатися, прагнути добре і чесно жити, прагнути бути творчими». Тому сьогодні, якби ви себе запитали, чи це звичайна празникова ностальгія, то, мабуть, цього Було б замало. Нехай Господу буде угодні нинішня наша молитва і Вам, Первосвященніший Владико, молимо в своїх молитвах, щоби Господь давав Вам харизматичної сили в пастирському проводі, щоби Господь благословив Вас своєю ласкою, своєю опікою, благословив здоров’ям, благословив радістю на щодень. І щоби у Ваших молитвах були і ми, і весь наш нарід український, щоби Господь мав уподобання нас спільно, і тому міг помогти нам провадити розбудову української держави, як казав Андрей Шептицький: «Будуймо рідну хату» . То ж нехай це Різдвяне і Богоявленівське свято дасть нам на многоліття разом під Вашим пастирським і священичим керівництвом звеселяти Господа, нести йому свою вдячність і покору. Нехай ще на багато літ Христос Рождається в наших душах, душах українського народу.

Після завершення Святої Літургії губичани пригощали один одного та гостей свята гарячим кулішем, канапками та пляцками із запашним карпатським чаєм та глінтвейном. На церковному подвір’ї 140-річного храму було весело та доволі цікаво. Церковний хор тішив учасників свята майстерно виконаними колядками та щедрівками, які активно підхоплювали усі учасники святкувань.

Міський голова Борислава Ігор Яворський, не лише привітав губичан із храмовим празником та 140-річним ювілеєм Собору Іоана Хрестителя, але й особисто був присутній на Святковій Архиєрейській Літургії з нагоди цієї поважної дати у житті міста. За висловом очільника Борислава, 140-річний ювілей Собору Іоана Хрестителя на Губичах свідчить, що традиції громадського самоврядування та самоорганізації мешканців міста мають глибокі корені. «Можна тільки вітати, – зазначив Ігор Яворський у коментарі з нагоди свята губичан, – що громада цього мікрорайону першою у місті офіційно створила орган самоорганізації – Квартальний комітет «Губичі» – і починає відроджувати традиції громадського самоврядування, поступово перетворюючи громаду із об’єкта у cуб’єкт громадського життя міста. Тож нехай Господь обдаровує губичан на цьому непростому шляху многими літами, міцним здоров’ям, духовною силою, наснагою, дарує всесильну свою допомогу у щирій праці на славу Христової Церкви та всієї України».

Петро МАГУР