//Фестиваль, що став втіленням нескореності українського духу

Фестиваль, що став втіленням нескореності українського духу

Лицарські поєдинки, кінні турніри, автентичні ремесла, ярмарок, квести, нічний штурм і лазерне дійство – ось далеко не повний перелік основних атракцій, який запропонували відвідувачам організатори цьогорічного ХІІІ фестиваль української середньовічної культури «Ту Стань!», що проходив цими вихідними неподалік Борислава у селі Урич Сколівського району. Упродовж трьох днів учасники цього історичного дійства мали можливість познайомитися із усіма гранями життя та побуту середньовічного міста епохи розквіту Української Держави – Київської Русі. Люди не тільки спостерігали, а й мали можливість бути всередині легенди, стати учасниками дійства, тими, хто живе духом волі та нескореності, якими завжди дихали неприступні скелі «Ту Стані».

Фестивальне дійство «Ту Стань – 2018» було організоване колективом Державного історико-культурного заповідника «Тустань» та Львівською обласною громадською організацією «Тустань» спільно із військово-історичною дружиною «Чорна Галич» при підтримці Львівської обласної ради та обласної державної адміністрації, Сколівської районних ради та державної адміністрації, Національного парку «Сколівські Бескиди», Підгородецької сільської ради та громади села Урич при фінансовій підтримці Віталій Дем’янюк та Клубу «КОЛО» за сприяння голови Верховної Ради України Андрія Парубія на високому рівні.

Слід відзначити, що на цьогорічний фестиваль до Урича з’їхалося надзвичайно багато гостей. Вочевидь, добротна асфальтова дорога зі Львова до Підгородців та Урича додавала додаткового стимулу шанувальникам української історії, яких, судячи із кількості відвідувачів, з кожним роком більшає. На жаль, дорожники так і не спромоглися заасфальтувати невеликий відтинок шляху із Східниці, відтак автомобілісти вимушені були добиратися до Урича по дорозі, вимощеній гравійно-щебневою сумішшю, здіймаючи за собою хмари пилюки. Проте це не зупиняло автомобілістів, які горіли бажанням зануритися в епоху українського Середньовіччя. Неприємних відчуттів автолюбителям додавали хіба що численні корки, які виникали на в’їзді та виїзді до фортеці через брак культури у деяких водіїв та невміння паркуватися на вузьких ділянках дороги.

У вітальному слові до гостей та учасників середньовічного свята в «Ту Стані» Голова Верховної Ради України Андрій Парубій зазначив, що 13 років тому, коли в селі Урич на Львівщині починався фестиваль української середньовічної культури, його організатори поставили мету відродити дух українського лицарства. В епоху Київської Русі захисна фортеця, зведена нашими предками, стала справжнім втіленням не лише українського будівничого мистецтва епохи Середньовіччя, а у першу чергу своєрідним символом сили та нескореності українського духу, який оселився на цих скелях. Цей дух надихав наших дідів і батьків на боротьбу із ворогом. Він і сьогодні надихає наших героїв на сході країни, де наші мужні воїни стримують ворожу навалу. «Так само, як і колись, сьогодні наші хлопці на Сході країни, боронячи кордони нашої держави, говорять ворогові: «Тут стань». Я хочу, – наголосив Андрій Парубій, – побажати всім воїнам, які сьогодні стають до бою із ворогом, перемоги та успіху. А усім учасникам фестивалю гарного настрою та занурення у середньовічну атмосферу, атмосферу українського лицарства».

«Подібні фестивалі, – зазначив перший заступник голови Львівської облдержадміністрації Ростислав Замлинський, – є вкрай необхідні для всіх нас, тому що ми збагачуємо свою національну культуру і популяризуємо її. Ми знаємо про свої традиції, історію. Ми передаємо ці знання нашим нащадкам і саме в такий спосіб вони пізнають, як формувався наш народ, нація. Осередок «Ту Стані» є вкрай важливим, бо тут формувався військовий дух України. Зараз цей військовий дух боронить мирну землю на сході країни. Ми вдячні нашим хлопцям, які зупинили агресора. Вони боронять не лише свою землю, але й відстоюють цінності християнства, прозорості та демократії. Ми маємо міцну армію, яка реформована з ініціативи Президента України. Важливо, щоб ми пам’ятали, що від кожного з нас залежить, якою буде наша держава».

Директор історико-культурного фестивалю «Ту Стань!» Василь Рожко зазначив, що за тринадцять років фестиваль української середньовічної культури «Ту Стань!» став своєрідним стрижнем єднанням людей навколо ідеї розвитку Української держави. Саме тут біля скель неприступної середньовічної фортеці відчувається справжній дух українського лицарства, який ми усі зобов’язані поширювати не пропагандою, не гаслами, не деклараціями, а щоденною конкретною працею. Україна – давня європейська держава із розвиненою культурою і багатими традиціями, які ми зобов’язані зберігати та поширювати. Українська культура є культурою нації справжніх лицарів, які у далекому ХІІ столітті захистили європейські народи від навали азіатської орди. Ця орда сьогодні знову намагається підкорити Європу. Саме цій азіатській навалі сьогодні, як і в епоху Середньовіччя, протистоять українські лицарі, героїчний дух яких формувався на скелях гордої та нескореної фортеці «Ту Стані!», поблизу невеликого українського села Урич. Ця неприступна твердиня упродовж століть охороняла кордони Української держави в епоху Середньовіччя і жодного разу не підкорилася ворогові.

«Ту Стань» – продовжує Василь Рожко, – це також один з небагатьох добрих прикладів успішного сучасного музейництва в Україні. Ці успішні приклади сьогодні мають визначати передній край української історичної спадщини та музейництва. Не усталена традиція не допускати людей до фондів, чи чекати згори якогось розпорядження та грошей. А активна життєва позиція: коли люди стають, роблять і показують, що ми не відстаємо від світу. У «Ту Стані» найсучасніші віртуальні проекти, в нас є гарні експозиції, гарні програми, величезні атракції та заходи. І найголовніше – в нас на відміну від наших ворогів є дуже добра, висока і давня культура, на яку ми можемо опиратися і опираємося у своєму прагненні стати складовою частиною Європейскої спільноти.

Технологічною новинкою цьогорічного фестивалю стала локація Віртуальної реальності, завдяки якій відвідувачі під керівництвом SoftServe мали можливість здійснити захопливий VR-політ над фортецею. Спеціальна конструкція для пілота, що створює відчуття польоту, реалістична картинка у VR-окулярах та можливість самостійно керувати літальним апаратом правдиві та гострі відчуття від сприйняття віртуальної реальності.

Окрім того, на фестивалі реконструктори традиційно мірялися силами у турнірі. Історичний табір реконструкторів традиційно розташувався на галявині фестивалю. Тут хоробрі воїни-русичі та прекрасні русинки, а також їхні гості з Європи, жили зовсім так, як у ІХ – ХІІІ століттях жили на цих землях наші предки. Вони були одягнені у середньовічні костюми, ночували у стародавніх шатрах, харчувалися середньовічними стравами з давнього посуду, танцювали та бавилися. Причому, кожен бажаючий мав змогу замовити екскурсію історичним табором і навіть приміряти та сфотографуватися із лицарями в середньовічних обладунках.

Територія заповідника було поділена на 7 тематичних локацій: ристалище, ремісничі майстер-класи, театр, університет, духовна територія, література та бойки, де проходили більше сотні різноманітних атракцій. Аматори історичної реконструкції ретельно відтворили найдрібніші деталі середньовічних костюмів, зброї, обладунків, навіть кухні тих славетних часів. Кожен відвідувач фестивалю мав можливість віднайти щось цікаве для себе – тут були і театр, і музика, і поєдинки, і стрільба з лука, і майстер-класи народних умільців, і навіть знаряддя середньовічних тортур. А коли стемніло – влаштували нічний штурм фортеці з вогнями, шквалом стріл і тараном.

Упродовж усіх трьох фестивальних днів на галявинах працювали ігрові майданчики та майстерні, де кожен охочий зміг пройти випробування для справжнього лицаря, а найбільш успішні отримували призи та нагороди фестивалю.

Особлива увага цьогоріч була присвячена дітям. Для них створили Дитячу фортецю із забавами, танцями, постановками та іншими атракціями.

Також на фестивалі організатори презентували Лицарську школу, де охочі могли отримати навики стрільби із лука чи володіння мечем. Бойова школа – це ще одна новинка фестивалю. Її відкриття дало змогу відвідувачам не лише спостерігати за боями, а й спробувати власні сили у двобоях  чи просто відчути, як почував себе середньовіковий лицар в облаштунках. У спеціальному відведеному місці під керівництвом досвідчених тустанських воїнів відвідувачі мали можливість опанувати різні види зброї – від легких одноручних мечів, метальної зброї до важкої древкової зброї. Найбільш відважні та успішні учні школи змогли провести двобій у справжніх лицарських обладунках та взяти участь у нічному штурмі фортеці.

«Завдання фестивалю, – відзначив керівник напряму історичної реконструкції «Ту Стані» Ярема Іванців, – популяризувати фортецю, біля якої відбувається захід, і поглиблювати знання української історії. Цього року ми продемонстрували учасникам свята показову бойову програму та нічний штурм, аналогів якому в Україні немає. Окрім того, важливою частиною цьогорічного свята стала едукаційна частина, з лекціями, інтерактивами та майстер-класами».

У рамках фестивалю відбулося також офіційне відкриття першого проекту «Туристичний барометр «Ту Стані», реалізованого в рамках конкурсу ініціатив карпатських місцевих громад. Під час відкриття депутат Львівської обласної ради Андрій Ковч зауважив, що «Туристичний барометр» стане своєрідним знаковим місцем для подорожніх, що поєднає минуле та сучасне «Ту Стані», фіксуючи кількість відвідувачів фортеці, яким не байдужа історія рідного краю та дух нескореності українського лицарства.

Заступник директора департаменту з питань культури Львівської ОДА Ірина Гаврилюк зауважила, що надзвичайна енергетика фестивалю надовго залишить у серцях відвідувачів лише позитивні спогади. «Ту Стань», – наголосила пані Ірина, – це найпотужніший фестиваль, що з кожним роком збирає все більше і більше відвідувачів. Святкове дійство біля стін фортеці дозволяє не лише зануритись в історію України, а й стати її учасниками».

Організатори фестивалю називають «Ту Стань!» маленькою моделлю нашої держави, яку намагаються щороку відродити. Акцент фестивалю робиться на відтворенні культури періоду Середньовіччя, передачі духу історії, традицій українського лицарства молодому поколінню. Жертовна просвітницька діяльність цього невеликого колективу «Ту Стані!» спрямована на формування якісного українського культурного продукту. За висловом директора Державного історико-культурного заповідника Андрія Котлярчука, унікальні урвисті скелі посеред Сколівських Бескидів потребують оживлення, щоб не залишитись німим свідком нашої героїчної історії. Саме через те фестиваль з першого року заснування заповідника «Ту Стань!» є тим унікальним дійством, яке вдихає у душі його учасників почуття гордості за наш український народ, який в епоху Середньовіччя зумів створити унікальний зразок оборонної фортеці, яка викликає захоплення військових спеціалістів і сьогодні.

Петро МАГУР