ІЗ ПАЛІЯМИ ПОВИННА БОРОТИСЬ ВСЯ ГРОМАДА

Щорічно, з приходом весни, на полях, сіножатях, безпосередньо у місті, на пагорбах та вздовж доріг рухаються вогняні «фронти», які знищують на своєму шляху все живе. У вогні гинуть корисні комахи, які зимують у верхніх шарах ґрунту, горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднен­ня атмосферного повітря. Шкода від спалювання листя і сухої трави багатолика і украй небезпечна. До складу диму від спалювання трави та листя входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. Окрім того,.з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найбільш отруйних для людини речовин. Спалювання листя та трави призводить до руйнування ґрунтового покриву, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми.
За нормальних умов, коли листя перегниває, необхідні для розвитку рослин речовини повертаються до ґрунту. На природних ділянках і газонах вогонь знищує насіння і корін­ня трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх корін­ня. Знищення природної листяної підстилки мінімум вдвічі збільшує промерзання ґрунту. При спалюванні трави на присадибних ділянках або то­рішньої стерні на фермерських полях, вдовж доріг, виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки, ліси, залізничні колії і навіть житлові будинки.
Як боротися із паліями?
Керуючись статтею 50 Конституції України, яка гарантує кожному безпечне для життя і здоров’я довкілля, кожен з нас має законне право боротися із несанкціонованим спалюван­ням сухотрав’я і рослинних залишків.
Статті 16 і 22 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» забороняють спалювання листя.
Відповідальність за порушення цієї норми передбачена статтею 77 Адміністративного кодексу України. За самовільне спалювання рослинних решток законодавство передбачає покарання окремих громадян штрафом в сумі від 175 до 350 грн., а посадових осіб від 875 до 1220 гривень.
Категорично заборонено спалювання рослинних залишків на території підприємств, установ, організацій і населених пунктів, за винятком випадків, коли це здійснюється з використанням спеціальних установок при додержанні вимог щодо охорони атмосферного повітря.
Заборонено спалювання всіх видів відходів на прибудинкових територіях і в сміттєзбірниках, на території зелених насаджень. Самовільне випалювання сухої рослинності або її залишків, випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із водно-болотною та іншою природною рослинністю або її залишків у смугах відводу автомобільних доріг і залізниці, а також опалого листя у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони нав­колишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу тягне за собою вищевказану адміністративну відповідальність.
Якщо ви помітили горіння сухої трави – спробуйте самотужки його ліквідувати. У випадках значного поширення пожежі – негайно повідомте про загоряння за телефоном 101.
Олег КОБИЛЕЦЬКИЙ,
полковник служби цивільного захисту
Бориславського МВ ГУМНС України у Львівській області

Print Friendly Version of this pagePrint Get a PDF version of this webpagePDF
Ви можете Залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.

Залишити коментарі


Нафтовик Борислава.