РІШЕННЯ СХІДНИЦЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ

006

РІШЕННЯ СХІДНИЦЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ м. БОРИСЛАВА ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
від 16. 09. 2016 року № 164
Про затвердження Положення про порядок звільнення земельних ділянок, що зайняті без правових підстав та належать до комунальної власності територіальної громади смт. Східниці
Керуючись ст. 7, 14, 41, 140, 142 Конституції України, ст. 1-4, 9, 15, 19 та 20 Цивільного кодексу України, ст. 1-5, 125, 126, 153 Земельного кодексу України., ст. 26, ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою захисту інтересів територіальної громади смт. Східниця при самовільному захопленні (зайнятті) земельних ділянок, селищна рада
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Положення про порядок звільнення земельних ділянок, що зайняті без правових підстав та належать до комунальної власності територіальної громади смт. Східниці м. Борислава Львівської області (додається).
2. Секретарю селищної ради оприлюднити це рішення в народному часописі «Нафтовик Борислава» та на офіційному сайті Східницької селищної ради.
3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну депутатську комісію мандатну, з питань депутатської діяльності, забезпечення законності та правопорядку.

Іван ПІЛЯК, селищний голова

 

Додаток до рішення сесії Східницької селищної ради
від 16.09.2016 року № 164

ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОРЯДОК ЗВІЛЬНЕННЯ ЗЕМЕЛЬНИХ ДІЛЯНОК, ЩО ЗАЙНЯТІ БЕЗ ПРАВОВИХ ПІДСТАВ ТА НАЛЕЖАТЬ ДО КОМУНАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ СМТ. СХІДНИЦІ м. БОРИСЛАВА ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

1. Загальні положення
Статтею 14 Конституції України передбачено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
При цьому ст. 144 Конституції України встановлено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об’єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Умови, підстави та порядок набуття та реалізації права на землю регламентовано земельним законодавством України.
Згідно зі ст. 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав та оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» на об’єктах благоустрою забороняється самовільно встановлювати торговельні лотки, павільйони, кіоски тощо.
Разом з тим, порядок демонтажу тимчасових споруд на законодавчому рівні не врегульовано.
Нормами частин 1. 2 статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, що ратифіковано Законом України «Про ратифікацію Європейської хартії місцевого самоврядування», головні повноваження і функції органів місцевого самоврядування визначаються конституцією або законом. Однак це положення не перешкоджає наділенню органів місцевого самоврядування повноваженнями і функціями для спеціальних цілей відповідно до закону. Органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: здійснення контролю за станом благоустрою та утриманням територій, інженерних споруд та об’єктів, підприємств, установ та організацій, їх озелененням, охороною зелених насаджень, водних об’єктів тощо.
Окрім того, згідно з пунктом 44 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання, зокрема, встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку.
Однак, на території смт. Східниці м. Борислава Львівської області існують непоодинокі випадки порушення наведених принципів, зокрема, самовільне захоплення (зайняття) та використання земельних ділянок без належних правових підстав. Такі факти істотно порушують гарантовані матеріально-фінансові основи місцевого самоврядування, а також вимоги земельного та містобудівного законодавства. Враховуючи специфіку вказаних порушень, їх масовість та очевидний протиправний характер, вказані обставини змушують власника землі діяти адекватно по відношенню до вказаних порушень, захищаючи таким чином інтереси територіальної громади.
Згідно з ч. 1 ст. 16 та ч. 1 ст. 20 Цивільно кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Право на захист особа здійснює на свій розсуд.
Ухвалюючи дане рішення селищна рада керується ст. 19 Цивільного кодексу України, якою передбачено, що особа має право на самозахист свого цивільного права та права іншої особи від порушень і протиправних посягань. Самозахистом є застосування особою засобів протидії, які не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства. Способи самозахисту мають відповідати змісту права, що порушене, характеру дій, якими воно порушене, а також наслідкам, що спричинені цим порушенням. Способи самозахисту можуть обиратися самою особою чи встановлюватися договором або актами цивільного законодавства.
Положення є обов’язковим для виконання на всій території селища
виконавчими органами місцевого самоврядування, об’єднаннями громадян,
підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності і
підпорядкування, їх керівниками, працівниками та громадянами, а також фізичними особами-підприємцями.
У Положенні терміни вживаються в такому значенні:
– виконавець робіт – комунальне підприємство, організація, підприємство, яке залучається на підставі договору для технічного забезпечення демонтажу та володіє необхідними для цього обладнанням і технікою;
– демонтаж – комплекс заходів, які передбачають відокремлення об’єкта від місця його розташування, завантаження, розвантаження, розбирання на окремі частини, транспортування та зберігання, з приведенням місця розташування об’єкта в належний стан з відновленням його благоустрою;
– договір на право користування окремими елементами благоустрою комунальної власності – це документ укладений у письмовій формі, згідно якого виконавчий комітет селищної ради зобов’язується передати у тимчасове користування окремі елементи благоустрою для розміщення ТС, ЛТМ та МГ, об’єктів дрібнороздрібної торгівлі, а суб’єкт господарської діяльності зобов’язаний сплатити в повному обсязі, частинами або єдиним платежем кошти за тимчасове користування окремими елементами благоустрою комунальної власності;
– комісія з демонтажу – колегіальний орган, який створюється згідно розпорядження селищного голови для забезпечення виконання рішення виконавчого комітету селищної ради щодо демонтажу об’єктів;
– особа – особа, яка є власником/користувачем встановленого об’єкта демонтажу;
– об’єкт – це ЛТМ, ТС, МГ, тимчасові споруди типу «господарських», об’єкти дрібнороздрібної торгівлі, інші споруди та об’єкти, які розміщенні самовільно на земельних ділянках, що належать до комунальної власності смт. Східниці та підлягають демонтажу.
– об’єкти дрібнороздрібної торгівлі – кіоски, ларі, ларки, палатки, павільйони для сезонного продажу товарів, візки, роль-бари, торговельні автомати, автомагазини, автокафе, авторозвозки, автоцистерни, спеціальне технологічне обладнання, розноски, лотки, столики тощо та послуги у сфері розваг (послуги з прокату іграшкових машинок, дитячих мотоциклів, електро-веломобілів та послуги,які надаються при використанні тварин).
– збірно-розбірний металевий гараж (надалі МГ) – тимчасова споруда для зберігання транспортних засобів з відповідним терміном експлуатації без улаштування фундаменту, розміщена на підставі рішення виконавчого комітету селищної ради та укладеного договору на право тимчасового користування елементами благоустрою комунальної власності;
– літній торговий майданчик(надалі ЛТМ) – тимчасовий, збірно-розбірний пункт громадського харчування, який розташовується поруч фасаду закладу ресторанного господарства або окремо стоячий від стаціонарного закладу ресторанного господарства, виготовляється з полегшених конструкцій та встановлюється без влаштування фундаментів, функціонує в теплий період року з 01 квітня по 01 листопада при наявності витягу з рішення виконавчого комітету селищної ради на розміщення та облаштування на території селища та укладеного договору на право тимчасового користування окремими елементами благоустрою комунальної власності;
– тимчасова споруда для провадження підприємницької діяльності (надалі ТС) – одноповерхова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного призначення для здійснення підприємницької діяльності, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту, має закрите приміщення для тимчасового перебування людей, площею не більше 30 кв.м (по зовнішньому контуру) та висотою не вище, ніж 4 м, розміщена на підставі паспорта прив’язки та укладеного договору на право тимчасового користування елементами благоустрою комунальної власності;
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Законі України «Про благоустрій населених пунктів.

2. Порядок звільнення земельних ділянок, що зайняті без правових підстав та належать до комунальної власності територіальної громади смт. Східниця
2.1. ТС (в тому числі холодильні вітрини), ЛТМ, МГ, тимчасові споруди типу «господарських», об’єкти дрібнороздрібної торгівлі, інші споруди та об’єкти підлягають демонтажу, а відповідна земельна ділянка, зайнята без правових підстав, звільненню у випадках розміщення даних об’єктів з порушення вимог схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в смт. Східниці та інших нормативно-правових актів, які регулюють дані відносини.
2.2. Звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок проводиться за рішенням виконавчого комітету Східницької селищної ради.
Підготовка проектів вказаних рішень здійснюється на підставі протоколів постійної депутатської комісії Східницької селищної ради з охорони навколишнього природного середовища, регулювання земельних відносин, будівництва та архітектури, а також актів КП «Господарник» Східницької селищної ради:
– виконавчим комітетом Східницької селищної ради;
– постійною депутатською комісією Східницької селищної ради з охорони навколишнього природного середовища, регулювання земельних відносин, будівництва та архітектури;
– КП «Господарник» Східницької селищної ради.
2.3. Прийняте рішення виконавчого комітету селищної ради оприлюднюється органом, що здійснював підготовку даного рішення, шляхом опублікування в газеті «Нафтовик Борислава» та на сайті Східницької селищної ради.
2.4. Звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок здійснюється в добровільному порядку особами, що встановили(користуються) об’єктом демонтажу протягом 5-ти робочих днів з моменту оприлюднення рішення.
2.5. У разі невиконання особами, що використовують земельну ділянку без правових підстав, рішення виконавчого комітету селищної ради, згідно п. 2.4 Положення, виконання рішення здійснює КП «Господарник» Східницької селищної ради, самостійно та/або із залученням виконавця робіт, за участю комісії з демонтажу. Під час проведення демонтажу до роботи комісії можуть залучатися представники державних та правоохоронних органів.
2.6. Під час демонтажу комісією складається акт демонтажу, який містить такі відомості:
– дата, час, місце складання акта;
– прізвище, ім’я, по батькові, посади членів комісії з демонтажу та осіб, які були присутніми при демонтажі;
– місце розташування, відомості про власника /користувача якщо він відомий, та підстави демонтажу;
– найменування підприємств, що виконують демонтаж та відключення її від інженерних мереж;
– відомості щодо місця тимчасового зберігання об’єкту демонтажу та іншого майна;
– відомості про фото/ відеофіксацію демонтажу;
– інші відомості.
2.7. У разі наявності зауважень, акт підписують із відміткою «із зауваженням» та викладається суть зауважень. У випадку відмови від підпису, про це робиться запис у акті.
2.8. Акт підписується усіма присутніми членами комісії та іншими особами, які були присутні при демонтажі.
2.9. У разі відсутності особи під час процедури демонтажу про це робиться відмітка у акті про проведення демонтажу.
2.10. Акт проведення демонтажу об’єкту складається у трьох примірниках, один з яких надається особі (якщо така відома), другий примірник залишається у виконавця робіт, який проводив демонтаж, третій примірник у Східницькій селищній раді.
2.11. Після складання акта демонтажу, об’єкт, що підлягав демонтажу опечатується, демонтується і перевозиться на майданчик тимчасового зберігання. Пошкодження заподіяні під час демонтажу не підлягають відшкодуванню.
2.12. Якщо розмір, вага, конфігурація, тощо не дозволяє провести демонтаж в цілісному стані, демонтаж проводиться шляхом розділення об’єкта, що підлягає демонтажу на окремі частини. При цьому комісією складається відповідний акт.
2.13. У випадку наявності майна всередині об’єкта, що підлягав демонтажу, комісія складає опис такого майна, який є додатком до акту демонтажу.

3. Порядок демонтажу самовільно встановлених об’єктів на території смт. Східниці, власники яких невідомі.
3.1. У випадку відсутності власника/користувача або якщо власника/користувача таких об’єктів неможливо встановити, демонтаж проводиться на підставі рішення виконавчого комітету селищної ради.
Підготовка проектів вказаних рішень здійснюється виконавчим комітетом Східницької селищної ради, на підставі документів наданих КП «Господарник» Східницької селищної ради.
3.2. КП «Господарник» Східницької селищної ради надає наступні документи:
– акт обстеження та довідку про неможливість встановити власника/користувача;
– повідомлення в газеті «Нафтовик Борислава».
Рішення виконавчого комітету селищної ради про демонтаж виконується не раніше як за 5 календарних днів з моменту публікації.
Прийняте рішення виконавчого комітету міської ради оприлюднюється шляхом опублікування в газеті «Нафтовик Борислава», на сайті Східницької селищної ради. КП «Господарник» Східницької селищної ради розміщує копію даного рішення на об’єкті, який підлягає демонтажу із фотофіксажем цього.
У випадку невиконання рішення та відсутності власника/користувача такого об’єкта, звільнення земельної ділянки здійснює КП «Господарник» Східницької селищної ради самостійно та/або із залученням виконавця робіт, за участю комісії з демонтажу, та із залученням представників державних та правоохоронних органів, в 5-ти денний термін з моменту спливу строку передбаченого рішенням виконавчого комітету селищної ради для добровільного усунення порушення.
Демонтаж проводиться в порядку визначеному п.2.6 – п.2.13 Положення.

4. Порядок врегулювання майнових питань після звільнення самовільно захоплених (зайнятих) земельних ділянок.
4.1. Протягом десяти робочих днів з моменту демонтажу об’єкта, КП «Господарник» Східницької селищної ради надсилає власнику/користувачу об’єкта демонтажу рекомендованим листом або надає під розписку (якщо власник, користувачі відомі) повідомлення про демонтаж об’єкта, місце його тимчасового зберігання, суму коштів, яка підлягає відшкодуванню за демонтаж об’єкта із відповідним розрахунком. Якщо особа власника невідома, розміщує відповідне оголошення в газеті «Нафтовик Борислава».
4.2. Особи, що використовували земельні ділянки без правових підстав, яким підлягають поверненню будівельні матеріали або інше майно, що залишиться після звільнення таких земельних ділянок, зобов’язані оплатити понесені КП «Господарник» Східницької селищної ради витрати по звільненню земельних ділянок, зайнятих без правових підстав, та витрати по зберіганню вказаного майна.
4.3. Майно повертається власнику після відшкодування усіх понесених витрат по звільненню земельних ділянок, зайнятих без правових підстав, та витрати по зберіганню вказаного майна.
4.4. У разі, якщо протягом шести місяців з моменту демонтажу від власника (користувача) не надійде заява про повернення демонтованого об’єкта із підтверджуючими правовстановлюючими документами на неї та/або власник (користувач) не відшкодує витрат, пов’язаних з демонтажем об’єкта, такі дії відповідно до частини 1 статті 347 Цивільного кодексу України будуть свідчити про відмову від права власності на об’єкт, який підлягав демонтажу.
4.5. Після закінчення вказаного терміну зберігання демонтованих об’єктів, рішення щодо подальшого використання таких об’єктів приймає виконавчий комітет Східницької селищної ради.

5. Окремі положення.
5.1 У випадку наявності акта про неможливість здійснення звільнення
самовільно зайнятих земельних ділянок, складеного комісією з демонтажу
незаконно встановлених об’єктів на захоплених (зайнятих) земельних ділянках на території смт. Східниця, Східницька селищна рада за зверненням КП «Господарник» Східницької селищної ради готує та подає відповідні позовні заяви до суду.

Юрій ЖУРАВЧАК, секретар селищної ради

Print Friendly Version of this pagePrint Get a PDF version of this webpagePDF
Ви можете Залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.

Залишити коментарі


Нафтовик Борислава.