Як зміниться медицина вже цього літа? Сімейні лікарі на ваш вибір

Три місяці – стільки часу є в українців, щоб знайти та обрати сімейного лікаря. Уже влітку звичні відносини з дільничним терапевтомпочнуть відходити у небуття. Адже з 1 липня 2017 року розпочнеться процес укладання договорів між пацієнтами та лікарями сімейної медицини. Центр громадського моніторингу та контролю проаналізував, що урядовці підготували українцям в рамках медичної реформи.

Що зміниться для лікарів?
Верховна Рада розпочала розгляд низки законів, які повинні здійснити переворот у вітчизняній системі охорони здоров’я.Ключовим серед них є законопроект «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів», яким офіційно закріплюється принцип «гроші ходять за пацієнтом». Тобто держава оплачуватиме медичні послуги, якими скористалася людина, а не утримання ліжко-місць у напівпорожніх шпиталях, як це відбувалося досі.
Зміни насамперед торкнуться «первинної» ланки, а саме – амбулаторій, поліклінік, центрів медико-санітарної допомоги, тобто лікарів, до яких люди звертаються в першу чергу. Ключова роль тут відводиться розвитку сімейної медицини. Адже попри те, що вона впроваджується в Україні не перший рік, професія сімейного лікаря так і не стала популярною серед студентів-медиків через низьку оплату праці, велике навантаження та ненормований робочий день.Однак невдовзі і прибутки, і графік медпрацівників будуть залежати винятково від них самих.
Починаючи з липня сімейні лікарі зможуть працювати як у державних медустановах, так і «на себе», тобто оформити статус фізичної особи-підприємеця (ФОП) і вести приватну практику. За новими правилами, лікар отримуватиме не фіксовану заробітну плату, а кошти за кожного окремого пацієнта. Це 210 грн. на рік за особу.
«Це середній тариф. Він буде удвічі більшим за маленьку дитину до 5 років і за людину за 65 років, – розповідає Павло Ковтонюк, заступник міністра охорони здоров’я. – Так само будуть проміжні тарифи – за дітей від 5 до 18 і так далі».
За рекомендацією Міністерства охорони здоров’я, оптимальна кількість пацієнтів, яких має право вести такий спеціаліст, повинна перебувати в межах 2000 осіб. За таких умов доходи лікаря можуть сягнути 420 тис. грн. на рік або 35 тис. грн. щомісячно. Цифра, на перший погляд, приваблива, втім викликає сумніви у багатьох опонентів реформи. Адже з цих коштів медик приватної практики повинен буде оплатити оренду приміщення, його оснащення, зарплату медсестрі, комунальні та транспортні витрати тощо.
На яку ж реальну суму він зможе розраховувати у процесі роботи? У міністерстві провели детальну калькуляцію: видатки, які підуть на діагностичні тести: витратні матеріали та амортизацію, оснащення, заберуть 9 тис. 81 грн. на місяць. Віднімаємо податки ФОП: єдиний соціальний внесок у 704 грн. на місяць і єдиний податок у 640 грн. на місяць. Таким чином, на руки медпрацівник має всі шанси одержати 24 тис. 575 грн.
Якщо сімейний лікар не захоче працювати самостійно, він має право залишитися у поліклініці або амбулаторії. Але тоді зароблені ним гроші держава переводитиме на рахунок медзакладу і врегульовувати питання заробітної плати йому доведеться з адміністрацією установи.

Що зміниться для пацієнтів?
Уже з 1 липня медику та пацієнту необхідно буде офіційно «оформити стосунки» – підписати угоду про надання послуг, так звану «декларацію про вибір лікаря пацієнтом». Для укладання такого договору пацієнту потрібен лише паспорт. Угода діятиме безстроково. Якщо особа укладає контракт з іншим спеціалістом, попередня угода просто анулюється. Змінювати сімейних лікарів тепер можна за бажанням і без прив’язки до місця реєстрації. «Прикріплення» до дільниць скасовується. Тобто пацієнт має право обирати не лише серед персоналу найближчої поліклініки, а й серед медпрацівників інших установ.
«Кожен громадянин отримає персонального лікаря первинки, – розповідає Олександр Ябчанка, експерт групи з реформи системи охорони здоров’я Реанімаційного Пакету Реформ. – Завданням лікаря стане профілактика і рання діагностика хвороб, а також моніторинг стану здоров’я громадян і занесення цих даних у єдину електронну базу пацієнтів».
Декларація між пацієнтом і медиком заповнюватиметься в електронному вигляді. Втім, людина зможе отримати також і паперовий варіант. МОЗ планує запровадити цей процес уже влітку – разом із запуском eHealth – електронного реєстру медичних закладів, пацієнтів та їхніх діагнозів, куди будуть вноситися і дані декларації. 6 квітня розпочалося тестування демо-версії програми.
Нововведення стосується лише лікарів сімейної медицини, терапевтів та педіатрів. Підписувати угоди з кардіологами, отоларингологами, урологами та іншими вузькоспеціалізованими фахівцями не потрібно. Направляти на лікування до них, як і раніше, буде сімейний лікар. Також на нього покладається обов’язок консультувати пацієнта, нагадувати про планові обстеження, аналізувати їхні результати, виписувати ліки та довідки, здійснювати діагностику і лікування у межах своєї компетенції. Він також має право вести неускладнену вагітність.
Запровадження нового формату відбувається завдяки переходу на страхову модель медицини. Під дію страховки потрапляють усі громадяни України без винятку– від новонароджених до пенсіонерів. Втім, додаткових податків або відрахувань із зарплат поки що не передбачається. Наповнення страхового фонду відбуватиметься із непрямих податків, які сплачує кожний українець – з акцизів, ПДВ, товарів.
«Ми маємо кардинально змінити всю галузь системи охорони здоров’я, і реформування полягає в тому, що охорона здоров’я – це не ліжко і не лише обладнання. Це зміна взаємовідносин між пацієнтом і лікарем, це кардинально нова система страхової медицини, це система захисту малозабезпечених», – зазначив Президент України Петро Порошенко на одній із прес-конференцій, відповідаючи на запитання про майбутнє медицини в Україні.
За досвідом європейських сімейних лікарів, більше 80% проблем та звернень пацієнтів можливо вирішити саме на первинці. Саме тому зміни на цьому щаблі медичної допомоги є ключовими в реформі системи охорони здоров’я України. А як на практиці це відбуватиметься в наших реаліях – покаже час.
Оксана КОВАЛЬ,
Центр громадського моніторингу та контролю

Print Friendly Version of this pagePrint Get a PDF version of this webpagePDF
Ви можете Залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.

Залишити коментарі


Нафтовик Борислава.